ICM we współpracy z SCinet tworzy wirtualne laboratorium dla SC 2021 – międzynarodowej konferencji na temat obliczeń wysokiej wydajności, sieci, pamięci masowej i analiz – najważniejszego, cyklicznego wydarzenia superkomputerowego od 1988 roku

“Chcemy zaakcentować jak bardzo zespół SCinet Routing docenia wirtualne laboratorium, które Jarosław Skomiał i Uniwersytet Warszawski przygotowali dla nas, abyśmy mogli wykorzystać je do zbudowania wirtualnej wersji sieci, którą chcemy wdrożyć na konferencji SC21” – napisali organizatorzy w podziękowaniu.

 

Scinet – dedykowana sieć o bardzo wysokiej przepustowości jest kluczową częścią infrastruktury wydarzenia.  Po zeszłorocznej, całkowicie wirtualnej (z powodu pandemii) edycji, SC21 ma odbyć się stacjonarne w dniach 14-19 listopada w St. Louis, w stanie Missouri.

VIRTUAL LAB to wirtualna wersja sieci budowanej na potrzeby Konferencji SC21. Umożliwia dokładne sprawdzenie konfiguracji i architektury sieci, które następnie zostaną zaimplementowane na rzeczywistych urządzeniach w listopadzie. Za przygotowanie i implementację projektu odpowiada Jarosław Skomiał z ICM UW, członek SCinet Routing Team od 2018 r.

Jarosław Skomiał jest głównym inżynierem sieci w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2016 roku kieruje Zespołem Obsługi Centrum Danych i Sieci Komputerowych. W 2019 r. był architektem połączenia sieciowego Warszawa – Singapur w transkontynentalnym teście produkcyjnym na trasie nowego światłowodu CAE-1 (Collaboration Asia Europe-1) o przepustowości 100 Gb/s.

 

Chcemy zaakcentować, jak bardzo zespół SCinet Routing docenia wirtualne laboratorium, które Jarosław Skomial i Uniwersytet Warszawski przygotowali dla nas, abyśmy mogli wykorzystać je do zbudowania wirtualnej wersji sieci, którą chcemy wdrożyć na konferencji SC21.

Tworzenie nowoczesnych sieci oraz ich automatyzacja wymaga czasu, zwłaszcza w przypadku integracji sprzętu od wielu dostawców. W przeszłości zwykle zaczynaliśmy budowanie sieci na miejscu w październiku, co ograniczyło nasze możliwości używania niektórych nowoczesnych narzędzi. Zaczęliśmy pracować nad wirtualnym laboratorium już dla SC19, które pokazało nam, że będzie to pomocne, ale ograniczenia tego laboratorium spowalniały wówczas postęp.

Obecne wyposażenie laboratorium, które zapewnił Wasz uniwersytet, oraz poświęcony czas Jarosława na ich skonfigurowanie, już teraz zdecydowanie ułatwiają budowanie i testowanie sieci, w porównaniu do poprzednich lat. Cieszymy się, że możemy skupić się bardziej na wdrożeniu, a mniej na szczegółach laboratoryjnych, dzięki czemu możemy zapewnić doskonałą sieć na konferencję SC.

Dziękujemy za wsparcie SC oraz SCinetu,

— 

Debbie Fligor i Jessica Shaffer
Współprzewodniczące SC21 Routing


Chciałbym powtórzyć co napisały Debbie i Jessica i podziękować za wsparcie dla SCinet oraz za przygotowanie wirtualnego laboratorium routingu, które Jarosław skonfigurował dla zespołu SCinet. To wirtualne laboratorium jest kluczową częścią SCinet, która umożliwia zaprojektowanie i przetestowanie sieci przed konferencją w listopadzie. Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie dla SCinet i konferencji SC. Czekamy na Ciebie na SC21!

Lance Hutchinson
Przewodniczący SC21 SCinet

 

Jak czytamy na stronie konferencji: SCinet zajmuje rok na zaplanowanie, miesiąc na zbudowanie, tydzień na działanie i dzień na zburzenie. Zaprojektowany i tworzony co roku na potrzeby konferencji SCinet to globalna współpraca ekspertów w dziedzinie sieci o wysokiej wydajności, którzy na potrzeby konferencji SC tworzą najszybszą i najpotężniejszą sieć na świecie (zbudowaną przez wolontariuszy).

Od czasu SC91, SCinet zapewnia uczestnikom konferencji SC oraz społeczności HPC innowacyjną platformę sieciową niezbędną do połączenia, transportu i prezentacji badań HPC z całego świata. Oprócz wysokowydajnych pokazów demonstracyjnych, SCinet obsługuje połączenia przewodowe i bezprzewodowe, dzięki którym uczestnicy konferencji mogą utrzymywać łączność z resztą świata.

Więcej informacji o SCinet – tutaj

 

Hasłem przewodnim SC21 jest “Science & Beyond” – w tym roku konferencja będzie poświęcona zastosowaniu HPC w różnych dziedzinach, od opracowywania szczepionek po projektowanie pojazdów autonomicznych. ICM uczestniczy aktywnie w SC (The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage and Analysis) od kilku lat, prezentując osiągnięcia w przestrzeni wystawienniczej (POL-SIN Data Transfer, GATO, VisNow, SCFE), wspierając Warsaw Team podczas kolejnych edycji SCC czy biorąc udział w panelach poświęconych edukacji HPC (Studia z Inżynierii Obliczeniowej).