Komentarz Synoptyka do numerycznej prognozy pogody ICM ma już 25 lat

W napisaniu już ponad dziewięciu tysięcy komentarzy uczestniczyło czterech doświadczonych synoptyków – dr Henryk Piwkowski, emerytowany wykładowca meteorologii na Politechnice Warszawskiej (zmarł w 2019 r.), oraz emerytowani oficerowie służby meteorologicznej lotnictwa wojskowego: Maciej Ostrowski – absolwent meteorologii na PW, były kierownik Centralnego Biura Meteo lotnictwa wojskowego; Ryszard Olędzki – absolwent UMCS, były główny synoptyk tegoż biura; od 2011 r. dołączył do zespołu Ryszard Klejnowski – absolwent WAT, emerytowany z-ca dyrektora IMGW.

IDUB: Zintegrowana baza danych atmosferycznych w Repozytorium Otwartych Danych RepOD

Wspólny projekt IGF–ICM ułatwi gromadzenie i wykorzystanie danych o stanie atmosfery i umożliwi realizację nowych prac badawczych i badawczo-rozwojowych z zakresu fizyki atmosfery i modelowania numerycznego. Zebrane przez zespół IGF–ICM doświadczenie może być szeroko wykorzystane i łatwo zaimplementowane na potrzeby innych Jednostek UW, gromadzących dane pomiarowe i obserwacyjne rożnych typów.

ICM UW i OPI zawarły porozumienie

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) nawiązały współpracę. W ramach podpisanego porozumienia wspólnie będą realizować innowacyjne projekty. Dzięki współpracy ekspertów obu jednostek, łatwiejszy będzie transfer wiedzy oraz opracowywanie nowoczesnych narzędzi informatycznych, które będą wspierać przede wszystkim polską naukę.

Ogłoszenie otwartego naboru na partnera konsorcjum

Ogłoszenie o otwartym naborze Konsorcjanta do wspólnego opracowania i realizacji projektu w ramach konkursu na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości, ogłoszonego przez Agencję Badań Medycznych.

Smarter Diagnostics Przedsiębiorcą Roku Uniwersytetu Warszawskiego

Wywodzący się z ICM Smarter Diagnostics został wybrany Przedsiębiorcą Roku UW 2023 w kategorii Start-up Roku. „Naszym marzeniem jest, aby nasza wizja wykorzystania AI w diagnostyce obrazowej sprawdziła się na rynku. Chcemy odnieść sukces, przestać być start-upem i zacząć funkcjonować jako prężnie działająca firma. Chcemy, żeby nasz pomysł rozpowszechnił się na cały świat” – komentuje Bartosz Borucki.

4eu+ Against Cancer – szkoła letnia wraca 2 lipca

Badania translacyjne i kliniczne w onkologii, podstawy leczenia nowotworów, bioinformatyka, biologia obliczeniowa i opracowywanie leków będą głównymi tematami 2. edycji szkoły letniej 4eu+. Tym razem zapraszamy do Czech (Mariańskie Łaźnie) w dniach 2-5 lipca 2023 r.

Spring School “Structured Population Models’’

Do 30 marca trwają zapisy na wiosenną szkołę ”Structured Population Models’’ – wspólną inicjatywę ICM-MIM w ramach programu IDUB pn. PDEs in Mathematical Biology. W dniach 15-19 maja zapraszamy do Warszawy absolwentów i doktorantów zainteresowanych zastosowaniem modeli w demografii, biologii komórki, immunologii i ekologii; szczególną uwagę zwrócimy na analizę w układzie miar Radona w abstrakcyjnej przestrzeni metrycznej.

XIV edycja “Matematyki dla Ciekawych Świata”

Do 22 lutego czekamy na zgłoszenia uczniów szkół średnich do kolejnej edycji “Matematyki dla Ciekawych Świata”. Temat głównego nurtu – Jak modelować epidemię? – wprowadzi uczestników w tajniki modelowania matematycznego, poczynając od podstawowych funkcji matematycznych aż po równania różniczkowe. Projekt realizowany jest przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW wraz z Miastem Stołecznym Warszawa.

Nasz naukowiec na liście 2% najczęściej cytowanych na świecie

Pod koniec ubiegłego roku naukowcy pod kierownictwem Johna Ioannidisa z Uniwersytetu Stanforda udostępnili zaktualizowaną bazę danych autorów najczęściej cytowanych na świecie, opracowaną na podstawie autorskiego indeksu “c” oraz danych bibliometrycznych firmy Elsevier. Wśród około 60 naukowców z UW, na obu listach znalazł się również przedstawiciel ICM – dr Miron Kursa, sklasyfikowany z wiodącą dyscypliną Artificial Intelligence & Image Processing.

ICM na dorocznej konferencji bezpieczeństwa lotniczego UE

Bezpieczeństwo portów lotniczych oraz zrównoważony rozwój środowiska poprzez innowacje, to główne zagadnienia konferencji organizowanej przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), która w ostatnich dniach obyła się w Pradze. W panelu poświęconym inteligentnym rozwiązaniom ds. bezpieczeństwa na lotniskach wystąpił dr Jan Malawko z ICM UW.

Skip to content