Nowe repozytoria danych badawczych

Wszyscy naukowcy mogą już korzystać z trzech serwisów, które powstały w ramach realizowanego na Uniwersytecie Warszawskim projektu Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych. Repozytorium Danych Społecznych (RDS) oraz Macromolecular Xtallography Raw Data Repository (MX-RDR) mają charakter dziedzinowy, natomiast nowa odsłona prowadzonego przez ICM UW Repozytorium Otwartych Danych RepOD to repozytorium ogólnego przeznaczenia, które pozwala na udostępnianie danych ze wszystkich dziedzin nauki.

ICM-SBI MoU

Od omiki i biomedycyny, po… Machine Learning: ICM UW oraz Instytut Biologii Systemowej z Tokio (SBI) wprowadzają w Europie Centralnej multinarzędzie GARUDA.

Współpraca pomiędzy Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW oraz tokijskim Instytutem Biologii Systemowej The Systems Biology Institute (SBI) dotyczy wykorzystania aplikacji naukowego oprogramowania – takich jak wielonarzędziowe rozwiązania obliczeniowe Garuda w dziedzinie obliczeń biologii systemowej, omiki, sztucznej inteligencji i wielu innych.

Studia z Inżynierii Obliczeniowej ICM UW na SC20 – największej światowej konferencji dedykowanej superkomputerom, sieciom i naukom obliczeniowym, wirtualnie z Atlanty

Inżynierię Obliczeniową podczas panelu poświęconego edukacji HPC (High-Performance Computing) przedstawił prof. Piotr Bała, pomysłodawca i kierownik studiów w ICM. Podczas konferencji ICM Uniwersytet Warszawski reprezentowali również studenci Warsaw Team (w konkursie klastrów) oraz Jarosław Skomiał, który już po raz drugi uczestniczy w budowie SCinet – największej i najbardziej zaawansowanej sieci komputerowej na Ziemi o wartości 80 mln $.

Jak może przebiegać epidemia COVID-19 w Polsce?

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego uruchamia witrynę informacyjną na temat modelu rozprzestrzenienia się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Obok Modelu Epidemiologicznego ICM, strona prezentuje również badania nad zoonozami dr Anety Afelt oraz interaktywną mapę pandemii Covid-19.

ICM

Komunikat ICM w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi wpływu aktualnie trwających protestów na rozwój epidemii COVID-19

W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi wpływu aktualnie trwających protestów na rozwój epidemii COVID-19 Zespół Modelowania Epidemiologicznego ICM UW informuje, że w symulacjach założono dwa poziomy skuteczności wprowadzenia strefy czerwonej na terytorium całego kraju, co przekłada się na prognozowane liczby stwierdzonych przypadków.

Sprawdź wydarzenia PON na Tydzień Otwartego Dostępu

Od poniedziałku 19 października twa Tydzień Otwartego Dostępu. Platforma Otwartej Nauki (PON) zaprasza na spotkanie z Iainem Hrynaszkiewiczem, dwa webinaria z RepOD oraz na wprowadzenie do otwartych danych badawczych.

ICM objął patronat nad nową edycją Warsaw Quantum Computing Group

Z przyjemnością informujemy, że ICM został Patronem Honorowym spotkań Warsaw Quantum Computing Group (WQCG). Jest to meetup dla entuzjastów informatyki kwantowej w Warszawie organizowany przez Quantum AI Foundation.   Celem spotkań WQCG jest umożliwienie edukacji i współpracy w obszarze informatyki kwantowej osobom zainteresowanym tą tematyką. Każde spotkanie skłąda się z wykładu wygłoszonego przez specjalistę w dziedzinie informatyki kwantowej, […]

Uniwersytet Warszawski przystąpił do organizacji OpenAIRE

We wrześniu 2020 r. Uniwersytet Warszawski przystąpił do OpenAIRE, organizacji rozwijającej europejską infrastrukturę otwartej nauki i wspierającej badaczy oraz instytucje w udostępnianiu wyników badań. Projekty OpenAIRE na UW oraz w całym kraju prowadzi Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego.

Dr hab. Dominik Batorski laureatem Nagrody im. Marka Cara za badania nad rozwojem społeczeństwa informacyjnego w Polsce

Dominik Batorski to socjolog i data scientist łączący pracę naukową w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) na Uniwersytecie Warszawskim z działalnością doradczą, popularyzatorską i biznesową. Nagrody im Marka Cara wręczono 24 września podczas XXVI Forum Teleinformatyki. Wyróżnienie przyznawane jest za dokonania …