ICM prowadzi wartościowe projekty B+R w zastosowaniach sztucznej inteligencji (AI) w medycynie

ICM prowadzi wartościowe projekty B+R w zastosowaniach sztucznej inteligencji (AI) w medycynie

„ICM tworzy, prototypuje i weryfikuje algorytmy AI w medycynie od kilkunastu lat. Przystępujemy do Koalicji AI w Zdrowiu by ułatwić zainteresowanym instytucjom i firmom dostęp do infrastruktury obliczeniowej, którą intensywnie rozwijamy. Obecnie pracujemy nad wdrożeniem kilku aplikacji powstałych w Instytucie Biologii Systemowej w Tokio, takich jak Garuda czy Taxilla, które w połączeniu z dostępem do […]

ICM Summer School Applications of advanced data processing in life sciences 28.06-09.07

Szkoła Letnia ICM ‘21

“Zastosowania zaawansowanych technik przetwarzania danych w naukach przyrodniczych” [I tura rekrutacji do 13.06, zajęcia dla studentów UW]. Zapraszamy studentów wszystkich kierunków posiadających podstawowe wiadomości z zakresu biologii, chemii oraz matematyki, a w szczególności studentów kierunków przyrodniczych i ścisłych do udziału w bezpłatnej Szkole Letniej w języku angielskim.

15 czerwca inauguracja Biblioteki Nauki, największej bazy naukowej w Polsce z publikacjami pełnotekstowymi

Ponad 360 tys. artykułów naukowych z prawie 1400 czasopism oraz mobilne wersje książek w otwartym dostępie. Biblioteka Nauki tworzona we współpracy z kilkuset Wydawcami wpisuje się w polityki otwartości zalecane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz sygnatariuszy Planu S, w tym Narodowe Centrum Nauki.   Platforma Otwartej Nauki ICM UW zaprasza do udziału w konferencji […]

Supercomputing Frontiers Europe 2021 Keynote Speakers

Przedstawiamy głównych mówców konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2021 (SCFE ’21)

Luminarze ci zaprezentują raporty na temat programu rozwoju superkomputingu eksaskali w Europie do roku 2027 [A. Jansen]; badań obliczeniowych w Laboratoriach Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych [I. Qualters]; obliczeń własności nowych materiałów używając zasad pierwszych (ab-initio) wspomaganych metodami sztucznej inteligencji [R. Car] oraz problemu czy komputer (maszyna Turinga) będzie w stanie zdobyć Nagrodę Nobla [H. Kitano].

Warsaw Team z wysokimi wynikami na ASC Student Supercomputer Challenge

Jesteśmy niezwykle dumni z Warsaw Team, który uzyskał wysokie noty w finałach ASC Student Supercomputer Challenge 20-21. Nasi studenci zdobyli złoto w konkurencji Machine Learning “Language Exam (LE) Challenge” oraz brąz w aplikacji PRESTO. Warsaw Team był jednym z siedmiu zagranicznych finalistów biorących udział w wirtualnej rywalizacji i w tej kategorii dwukrotnie zajął pierwsze miejsce […]

ICM we współpracy z SCinet tworzy wirtualne laboratorium dla SC 2021 – międzynarodowej konferencji na temat obliczeń wysokiej wydajności, sieci, pamięci masowej i analiz – najważniejszego, cyklicznego wydarzenia superkomputerowego od 1988 roku

“Chcemy zaakcentować jak bardzo zespół SCinet Routing docenia wirtualne laboratorium, które Jarosław Skomiał i Uniwersytet Warszawski przygotowali dla nas, abyśmy mogli wykorzystać je do zbudowania wirtualnej wersji sieci, którą chcemy wdrożyć na konferencji SC21” – napisali organizatorzy w podziękowaniu.

XXI Sesja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy ICM

206 mln rdzenio-godzin obliczeń, 475 aktywnych użytkowników i 282 projekty w ramach grantów obliczeniowych ICM w 2020 r. Są już dostępne nagrania wystąpień z 21. Sesji Użytkowników KDM w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

SCFE 21 Call for papers

Supercomputing Frontiers Europe 2021

Do 16 maja można składać prace naukowe na 7. edycję międzynarodowej konferencji Supercomputing Frontiers Europe. Wydarzenie obędzie się w dniach 19-23 lipca 2021 r. wirtualnie z Warszawy. Organizatorem SCFE’21 jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Data Steward School

[AKTUALIZACJA]
Aby umożliwić szkolenie w formie stacjonarnej, organizatorzy zdecydowali się na przeniesienie szkolenia na jesień 2021. Termin zostanie potwierdzony w późniejszym czasie.
Rejestracja na drugą edycję jedynego w Polsce kompleksowego programu szkoleniowego GO–FAIR Initiative w zakresie zarządzania danymi naukowymi została wydłużona do 8 września.

Platforma Otwartej Nauki wydaje raport na temat umów transformacyjnych

W ramach prac Platformy Otwartej Nauki działającej w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego opracowany został raport na temat umów transformacyjnych. W publikacji „Transformative Agreements: Overview, Case Studies, and Legal Analysis” zaprezentowano aktualną sytuację w tym zakresie, w szczególności rozwiązania wypracowane podczas negocjacji w wybranych krajach oraz prawne aspekty umów.