OPEN – nowa odsłona Repozytorium Publikacji Naukowych

Nowa wersja ogólnopolskiego repozytorium publikacji naukowych, znanego dotychczas jako Repozytorium CeON, jest już dostępna dla użytkowników. Odnowiony serwis, działający w ramach Platformy Otwartej Nauki ICM UW, zmienił nazwę na „Repozytorium Otwartych Publikacji Naukowych OPEN”. Serwis odwiedza rocznie ponad dwieście tysięcy użytkowników.

Badacze i badaczki ze wszystkich dziedzin nauki i dyscyplin naukowych mogą bezpłatnie i samodzielnie udostępniać w Repozytorium swoje artykuły, książki, materiały konferencyjne, rozdziały z prac zbiorowych, raporty, rozprawy doktorskie i inne teksty naukowe, zwiększając tym samym zasięg ich oddziaływania.

Serwis jest również doskonałym miejscem do umieszczania publikacji, których dotyczą wymogi w zakresie otwartego dostępu nakładane na grantobiorców przez instytucje finansujące badania, takie jak Narodowe Centrum Nauki czy Komisja Europejska. Instytucje naukowe mogą gromadzić w Repozytorium publikacje swoich pracowników w ramach wyodrębnionych zbiorów.

Repozytorium OPEN ma nową, przyjazną i przystępną szatę graficzną. Zostało wzbogacone o nowe funkcje przeglądania, wyszukiwania i identyfikacji udostępnionych publikacji i ich autorów oraz zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych.

Serwis można znaleźć zarówno pod nowym, jak i pod dotychczasowym adresem. Jego regulamin i zasady wykorzystywania nie uległy zmianie, podobnie jak identyfikatory i adresy URL zdeponowanych dotychczas pozycji.

Serwis działa od 2011 roku w ramach Platformy Otwartej Nauki (pon.edu.pl) w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Repozytorium jest dostępne pod adresem open.icm.edu.pl.