„4EU+ Against Cancer” Summer School: wprowadzenie do onkologii molekularnej i klinicznej

W lipcu Uniwersytet Warszawski gościł studentów i pracowników naukowych w ramach szkoły letniej „4EU+ Against Cancer”, poświęconej badaniom klinicznym i przedklinicznym w zakresie onkologii molekularnej i klinicznej. Wydarzenie jest częścią programu flagowego 4EU+ Alliance: Urban Health and Demographic Change, który koordynuje na uczelni dr Catherine Suski-Grabowski z ICM.

Zobacz galerię zdjęć

Szkoła Letnia dla studentów sześciu uniwersytetów 4EU+ to istotna część programu Flagship 1: Urban Health and Demographic Change oraz projektu edukacyjnego w dziedzinie onkologii nagrodzonego grantem 4EU+: 2020/F1/04 „Comprehensive and integrative educational program in oncology 4EU+ Alliance”. Beneficjentami subwencji są ICM UW wraz z Assistance Publique-Hopitaux de Paris (AP-HIP) na Uniwersytecie Sorbońskim, Czeską Akademią Nauk (CESNET) i Uniwersytetem Karola w Pradze, a także z Narodowym Instytutem Onkologii (INT) Uniwersytetu w Mediolanie.

„Wspólnie z prof. Ahmedem Idbaithem (AP-HP), prof. Aleskim Sedo (CESNET) i prof. Giancarlo Pruneri (INT) opracowaliśmy program naukowo-edukacyjny obejmujący badania kliniczne i przedkliniczne w zakresie onkologii molekularnej i klinicznej. Szkoła Letnia 4EU+ dała przegląd różnych osi badań w onkologii i różnych źródeł ich finansowania. Międzynarodowi badacze i nauczyciele akademiccy z uniwersytetów 4EU+, tj. Karola, Sorbony, Warszawy, Mediolanu i Heidelbergu, prowadzili wykłady i spotykali się ze studentami, dzieląc się zarówno wiedzą naukową, jak i swoim doświadczeniem w komercjalizacji badań – podsumowuje dr Catherine Suski-Grabowski Grabowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego.

 

W szkole letniej 4EU+ Against Cancer mogli wziąć udział studenci ze stowarzyszonych uczelni (4EU+) z tytułem licencjata lub magistra zainteresowani kontynuacją edukacji w dziedzinie onkologii. Tygodniowy program wypełniły wykłady, prezentacje uczestników oraz możliwość coworkingu z badaczami i studentami z innych uczelni. Wykład inauguracyjny w ogrodzie botanicznym UW wygłosiła prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek, laureatka Polskiego Nobla 2021, pracownik naukowy Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.

W kolejnych dniach, studenci mogli zapoznać się z badaniami przedklinicznymi i klinicznymi w onkologii, analizą wielkoskalowych danych biomedycznych oraz przeglądem aktualnych badań chemicznych. Ostatni dzień poświęcony był praktycznym wskazówkom dot. pisania grantów, komunikacji naukowej i komercjalizacji badań. Spotkania odbywały się w gmachu Wydziału Biologii na Kampusie Ochota.