Konferencja Naukowa ICM 2023

W dniach 29-30 listopada br. obyła się Konferencja Naukowa ICM prezentująca wybrane projekty użytkowników HPC, a także interdyscyplinarne osiągnięcia jednostki w obszarze obliczeń wielkiej skali oraz w działalności dydaktycznej. Spotkania w dawnej Bibliotece UW miały również charakter jubileuszowy – świętowaliśmy 30 lat funkcjonowania Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego jako ogólnouniwersyteckiej jednostki badawczo-naukowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Sesje naukowe: KDM i PIONIER-LAB

Pierwszego dnia konferencji, podczas Sesji Naukowej Użytkowników KDM (Komputerów Dużej Mocy) swoje, często wieloletnie obliczenia na superkomputerach ICM podsumowali:

• prof. dr hab. Wojciech Grochala, Centrum Nowych Technologii UW;
  • dr Jacek Piechota, Instytut Wysokich Ciśnień UNIPRESS PAN;
  • dr hab. Dominik Kurzydłowski, prof. UKSW, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy UKSW;
  • prof. dr hab. Joanna Trylska, Centrum Nowych Technologii UW;
  • dr hab. Wojciech Kamiński, Wydział Fizyki i Astronomii UWr;
  • dr hab. inż. Krzysztof Rogowski, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW;
  • prof. dr hab. Agnieszka Janiuk, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

W sesji popołudniowej, Zespół ICM ds. Obsługi Centrów Danych i Sieci Komputerowych zaprezentował projekt PIONIER-LAB, czyli Krajową Platformę Integracji Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji, w ramach której powstają unikalne laboratoria:

• Laboratorium Innowacyjnych Technologii Sieciowych;
  • Rozproszone Laboratorium Czasu i Częstotliwości;
  • Smart Kampus Jako Laboratorium Smart City;
  • Regionalne “Żywe” Laboratoria Innowacji Inspirowane ICT;
  • Laboratorium Usług Chmurowych;
  • Laboratorium Symulacji Weloskalowych;
  • Laboratorium i Usługi e-szkoleń (w zakresie PIONIER-LAB i innowacji inspirowanych technologią);
  • Laboratorium Preinkubacji

Obok budowy wspomnianych wyżej laboratoriów badawczych, projekt zakłada wykorzystanie istniejącej krajowej sieci światłowodowej PIONIER. Głównym założeniem projektu PIONIER-LAB, który znajduje się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej, jest udostępnienie platformy dla jednostek naukowych, przedsiębiorców i innych podmiotów zainteresowanych prowadzeniem badań naukowych oraz prac rozwojowych. Więcej informacji na temat PIONIER-LAB na stronie: https://pionier-lab.pionier.net.pl/

Spotkania jubileuszowe

Drugi dzień Konferencji Naukowej ICM był poświęcony spotkaniom jubileuszowym – w tym roku obchodzimy bowiem 30-lecie istnienia ICM jako ogólnouniwersyteckiej jednostki badawczo-naukowej Uniwersytetu Warszawskiego. Obok rysu historycznego, zaprezentowaliśmy bieżące interdyscyplinarne dokonania ICM, w tym szeroko pojętą działalność naukowo-dydaktyczną, a także plany rozwoju Jednostki.

Świętowaliśmy również blisko trzy dekady funkcjonowania numerycznej prognozy pogody, w tym 25 lat Komentarza Synoptyka w serwisie Meteo. Wyróżnienia za wieloletnią pracę, w tym codzienne komentarze do numerycznej prognozy pogody otrzymali emerytowani oficerowie służby meteorologicznej lotnictwa wojskowego: Maciej Ostrowski – absolwent meteorologii na PW, były kierownik Centralnego Biura Meteo lotnictwa wojskowego; Ryszard Olędzki – absolwent UMCS, były główny synoptyk tegoż biura; Ryszard Klejnowski – absolwent WAT, emerytowany z-ca dyrektora IMGW.

Dziękujemy znakomitym Prelegentom oraz Uczestnikom Konferencji Naukowej ICM 2023. W sposób szczególny dziękujemy za obecność i życzenia Szefa Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZ RP – płk. Macieja Betke, a także przedstawicieli Dyrekcji centrów KDM w Polsce: Jerzego Proficza (CI TASK), Marka Magrysia (Cyfronet), Krzysztofa Kurowskiego i Tomasza Piontka (PCSS).