Dr Jakub Zieliński otrzymał Wyróżnienie Rektora za osiągnięcia naukowe

Wyróżnienie Rektora Uniwersytetu Warszawskiego jest przyznawane za wyróżniającą się działalność naukową, obejmującą badania naukowe oraz prace rozwojowe, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Uniwersytetu oraz podtrzymania najlepszych tradycji Uczelni. Dr Zieliński jest pracownikiem naukowym ICM UW od 2013 r., gdzie zajmuje się wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji w medycynie.

„Prowadzone przez Państwa badania, zdobyte granty, opublikowane prace i opatentowane wynalazki stanowią siłę Uniwersytetu Warszawskiego. Bardzo Państwu za to dziękuję i cieszę się, że wybrali Państwo Uniwersytet Warszawski jako miejsce pracy i rozwoju” – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, Rektor UW, podczas uroczystości wręczenia wyróżnień 15 listopada br.

Wyróżnienie Rektora otrzymało 180 pracowników UW. Kandydatów zgłaszają w drodze konkursu dziekani i kierownicy jednostek organizacyjnych. Listy kandydatów są następnie analizowane przez ogólnouczelnianą komisję.


Dr Jakub Zieliński ukończył z wyróżnieniem fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Warszawskim. W 2006 r. obronił doktorat z optyki kwantowej. Następnie pracował w Zakładzie Biofizyki i Fizjologii Człowieka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie zajmował się fizjologią układów krążenia i oddechowego.

Od 2013 roku dr Zieliński pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się głównie badaniami na styku medycyny i modelowania matematycznego. Był jednym z wykonawców projektu TRAFIC – mającego za zadanie określenie spadku ciśnienia krwi w okolicy zmian miażdżycowych zlokalizowanych w tętnicach wieńcowych. Oceny dokonywano za pomocą symulacji przepływu krwi w naczyniach.

Następnie pracował z ramach projektu START, którego celem było opracowanie ilościowej metody oceny szybkości gojenia się ścięgna Achillesa. Oceny tej dokonywano na podstawie badań MRI i USG. W wyniku realizacji projektu powstała spółka spin-off UW zajmująca się rozwijaniem i komercjalizacją opracowanej metody. Następnie pracował w zespole zajmującym się modelowaniem epidemii wirusa SARS-Cov-2 w Polsce. Obecnie zajmuje się wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji w medycynie.

Dr Zieliński był promotorem pomocniczym jednej rozprawy doktorskiej oraz promotorem dwóch prac magisterskich wykorzystujących sztuczną inteligencję. Opiekował się także zdolną młodzieżą w ramach warsztatów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz konkursu Explory.