Absolwenci inżynierii obliczeniowej w ICM UW – Krystyna Chodorowska

Ilustracja aktualności Absolwenci inżynierii obliczeniowej w ICM UW – Krystyna Chodorowska

Pierwszy rocznik studentów inżynierii obliczeniowej, który dwa lata temu rozpoczął naukę w ICM UW, zdaje w tym roku egzaminy magisterskie. Z tej okazji przedstawiamy sylwetki absolwentów i pytamy, dlaczego wybrali akurat te studia oraz co dała im inżynieria obliczeniowa.

Pierwszą rozmowę przeprowadziliśmy z dr Aleksandrą Kardaś – fizykiem atmosfery i współtwórczynią popularnego portalu Nauka o Klimacie. Drugą – z Izabelą Kaczmarek, autorką pracy poświęconej prognozom lotniczego ruchu pasażerskiego między Warszawą a Pekinem. Dziś wywiad z Krystyną Chodorowską, która na potrzeby swojej pracy przetestowała wybrane metody przetwarzania języka naturalnego i uczenia maszynowego w celu automatycznej oceny podobieństwa orzeczeń sądowych.

Maciej Chojnowski: Dlaczego zdecydowała się Pani studiować inżynierię obliczeniową w ICM UW?

Krystyna Chodorowska: Od kilku lat zajmuję się data science, analizą i przetwarzaniem danych. O studiach w ICM dowiedziałam się z ogłoszenia na portalu LinkedIn, wyglądało to jak dobra okazja, by usystematyzować i rozszerzyć wiedzę, a przy tym zdobyć potwierdzenie oficjalnego wykształcenia w tej dziedzinie.

Pani praca magisterska była poświęcona metodom przetwarzania języka naturalnego i uczenia maszynowego w automatycznej ocenie podobieństwa tekstów z dziedziny prawa. Skąd wziął się pomysł na taki temat?

W poprzedniej pracy wraz z moim zespołem braliśmy udział w konkursie SemEval STS 2016, gdzie zadanie polegało na automatycznej ocenie, jak bardzo dwa zdania są do siebie podobne. Tam po raz pierwszy zetknęłam się z technikami mierzenia podobieństwa semantycznego. Postanowiłam sprawdzić, czy podobne techniki można skutecznie zastosować do oceny dłuższych tekstów. Wybór padł na orzeczenia sądowe, ponieważ wiem, że przeglądanie archiwalnych orzeczeń w poszukiwaniu podobnych do siebie spraw zajmuje dużą część pracy urzędników sądowych. Wprowadzenie zautomatyzowanych technik proponujących listę wstępnie wybranych dokumentów mogłoby to ułatwić.

Promotorem Pani pracy był dr Dominik Batorski specjalizujący się w analizie sieci oraz analizie semantycznej w badaniach społecznych. Jak przebiegała ta współpraca?

Bardzo dobrze, chociaż nieregularnie (z mojej winy, pewnie należało częściej przesyłać aktualizacje z postępów pracy). Za to na samym końcu, po obejrzeniu pracy w ostatecznym kształcie, dr Batorski zaproponował kilka bardzo trafnych uzupełnień do części analitycznej, które prawdopodobnie pozytywnie wpłynęły na końcowy odbiór pracy.

Jak scharakteryzowałaby Pani studia w ICM UW? Czy różnią się one od studiów na innych kierunkach? Jeśli tak, na czym polega różnica?

Byliśmy pierwszym rocznikiem, więc najbardziej odczuwalną różnicą był chyba brak utartych procedur, wypracowanych na pokoleniach studentów. O wszystko należało pytać i czekać na odpowiedź, co wprowadzało element chaosu i niepewności. Z drugiej strony, ze względu na małe grupy, atmosfera była dość kameralna i przyjazna, co nie jest normą na każdym kierunku.

W jaki sposób inżynieria obliczeniowa może pomóc w rozwoju kariery zawodowej?

Przetwarzanie/analiza danych i tzw. big data to w tej chwili popularne zagadnienia, cieszące się dużym zainteresowaniem na rynku i wszelka wiedza na ten temat, zwłaszcza oficjalnie udokumentowana, jest bardzo cenna. Przedmioty praktyczne, uczące, jak skutecznie korzystać z narzędzi typu Matlab czy R, potrafią być bardzo przydatne (używam ich w pracy prawie cały czas). Do tego dla osób, które ukończyły studia o wyraźnie innym profilu niż inżynieria obliczeniowa, przydatne mogą być przedmioty przekrojowe dotyczące matematyki (zwłaszcza operacje na macierzach, równania różniczkowe, statystyka i rachunek prawdopodobieństwa).

Komu polecałaby Pani studia w ICM UW?

Przede wszystkim osobom, które myślą o zmianie ścieżki zawodowej albo chcą połączyć wiedzę ekspercką z innej dziedziny z technikami analizy danych czy umiejętnościami programisty – podobno hybrydowe stanowiska, łączące wiedzę matematyczną i zdolności interpersonalne, będą w przyszłości bardzo poszukiwane.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rekrutacja uzupełniająca na inżynierię obliczeniową w roku akademickim 2018/2019 trwa od 20 sierpnia do 9 września 2018 r. Rejestracja odbywa się na stronie IRK.