Absolwenci inżynierii obliczeniowej w ICM UW – dr Aleksandra Kardaś

Ilustracja wpisu Absolwenci inżynierii obliczeniowej w ICM UW: dr Aleksandra Kardaś

W czerwcu br. studenci inżynierii obliczeniowej z pierwszego rocznika, którzy rozpoczęli naukę jesienią 2016 r., zdawali egzaminy magisterskie. Z tej okazji postanowiliśmy zaprezentować ich sylwetki i spytać, dlaczego wybrali studia w ICM UW oraz co dała im inżynieria obliczeniowa. Pierwszą rozmowę przeprowadziliśmy z dr Aleksandrą Kardaś – fizykiem atmosfery i współtwórczynią popularnego portalu Nauka o Klimacie.

Maciej Chojnowski: Z wykształcenia jest Pani fizykiem, w 2013 r. obroniła Pani doktorat z fizyki atmosfery. Skąd pomysł na studia na inżynierii obliczeniowej w ICM UW?

Aleksandra Kardaś: W programie studiów znalazło się kilka interesujących mnie zawodowo tematów. Jako fizyczkę atmosfery przyciągnęła mnie możliwość poznania „od podstaw” specyfiki pracy z dużymi systemami obliczeniowymi standardowo wykorzystywanymi w modelowaniu pogody i klimatu. Jako popularyzatorkę nauki – planowane zajęcia na temat wizualizacji danych naukowych. Jako osobę wykorzystującą w popularyzacji przede wszystkim Internet, zainteresowały mnie prowadzone w ICM badania socjologiczne – możliwość badania zachowań internautów, tego jak oddziałują z prezentowanymi w sieci treściami.

Od kilku lat współtworzy Pani serwis Nauka o Klimacie, którego celem jest przekazywanie rzetelnych informacji na temat zmiany klimatu. Czy to zaangażowanie miało wpływ na wybór tematu Pani pracy magisterskiej na inżynierii obliczeniowej?

Tak. Kwestia zmiany klimatu jest ważna dla przyszłości świata a jednocześnie jest na jej temat wiele rzetelnych badań naukowych. Tymczasem w dyskursie publicznym zamiast po ustalone przez naukę fakty, sięga się często po chwytliwe mity. Wraz z kolegami obserwujemy, jak się pojawiają i – mimo wielokrotnego dementowania przez specjalistów – krążą często przez wiele lat. Interesuje nas, jak skuteczniej z nimi walczyć. Dlatego w ramach mojej pracy magisterskiej chciałam włączyć się w badanie mechanizmów rozpowszechniania dezinformacji, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Promotorem Pani pracy był dr Dominik Batorski – socjolog specjalizujący się w analizie sieci społecznych w kontekście nowych technologii. Jak przebiegała Państwa współpraca?

Doktor Batorski sam zaproponował, żeby temat mojej pracy magisterskiej wiązał się z moimi zainteresowaniami zawodowymi. Pozostawił mi dużo swobody. Jako doskonały i wszechstronny specjalista, zainteresowany wieloma zjawiskami zachodzącymi w sieciach społecznych, pomógł mi umieścić wyniki moich analiz w szerszym kontekście.

Jak scharakteryzowałaby Pani studia w ICM UW? Czy różnią się one od studiów na innych kierunkach? Jeśli tak, na czym polega różnica?

Ponieważ jest to nowy kierunek studiów, nie ma tu utartych przez wiele lat zwyczajów i przekonania, że „wszyscy muszą to czy tamto”. Oczywiście, są przedmioty obowiązkowe, ale wykładowcy są nastawieni na współpracę ze studentem, a nie tylko „wykładanie i wymaganie”. Temat pracy zaliczeniowej często można dopasować do indywidualnych zainteresowań. To bardzo pomocne, jeśli przedmiot wpisuje się w tematykę pracy magisterskiej.
Promotora i przybliżony temat wybiera się zaraz na początku studiów, które są bardzo krótkie, więc nie ma czasu na to, by pochodzić na różne przedmioty i pozastanawiać się nad dziedziną, w której chciałoby się specjalizować (a możliwości są bardzo różne – od zagadnień typowo technicznych, przez modelowanie numeryczne do badań socjologicznych). Najlepiej potratować całe studia jako jeden duży projekt: szybko obrać ścieżkę i starać się dobierać przedmioty oraz temat praktyk tak, by były pomocne przy pisaniu pracy magisterskiej.

W jaki sposób inżynieria obliczeniowa może pomóc w rozwoju kariery zawodowej?

Ma bardzo modną nazwę i dobrze wygląda w CV. A tak na serio, to pozwala zdobyć umiejętności, które przydają się w różnych dziedzinach – jak praca z superkomputerem czy programowanie równoległe – w sposób uporządkowany, od podstaw. To bardzo przydatne, bo choć często łatwo uzyskamy instrukcję typu „jak się zalogować i uruchomić program”, to dopiero wiedząc „jak to wszystko działa” możemy sensownie wykorzystać możliwości nowoczesnych systemów.
Praktyki i praca magisterska pozwalają włączyć się w projekty, które są autentycznie na czasie i odpowiadają na zapotrzebowanie rynku lub nauki. Można wykorzystać to do rozpoczęcia kariery od razu jako osoba specjalizująca się w wybranym zagadnieniu.

Komu polecałaby Pani studia w ICM UW?
Myślę, że to studia przede wszystkim dla osób umiejących działać konsekwentnie. Takich, które mają już wybraną dość konkretną specjalizację i chcą w tej dziedzinie uzyskać dodatkowe kompetencje, lub które chciałyby taką specjalizację uzyskać. Zakres tematyki, jaką zajmuje się ICM, jest bardzo szeroki, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rekrutacja uzupełniająca na inżynierię obliczeniową w roku akademickim 2018/2019 trwa od 20 sierpnia do 9 września 2018 r. Rejestracja odbywa się na stronie IRK.