15 czerwca inauguracja Biblioteki Nauki, największej bazy naukowej w Polsce z publikacjami pełnotekstowymi

Ponad 360 tys. artykułów naukowych z prawie 1400 czasopism oraz mobilne wersje książek w otwartym dostępie. Biblioteka Nauki tworzona we współpracy z kilkuset Wydawcami wpisuje się w polityki otwartości zalecane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz sygnatariuszy Planu S, w tym Narodowe Centrum Nauki.
Platforma Otwartej Nauki ICM UW zaprasza do udziału w konferencji „Biblioteka Nauki. Rozwój infrastruktury i zasobów Otwartej Nauki”, która odbędzie się online 15 czerwca 2021 r. Wydarzenie organizowane jest z okazji premiery nowej odsłony serwisu Biblioteka Nauki – największej polskiej platformy otwartych treści naukowych. Projekt prowadzi Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Platformy Otwartej Nauki.
„Podczas konferencji chcemy porozmawiać o potrzebach i oczekiwaniach wydawców oraz redakcji związanych z otwartym dostępem, w szczególności na tle europejskiej i polskiej polityki naukowej. Spotkanie będzie także okazją do międzynarodowej wymiany doświadczeń w zakresie otwartego dostępu do czasopism naukowych.
Do udziału w konferencji zaprosiliśmy przedstawicieli krajowych oraz europejskich instytucji odpowiedzialnych za rozwój nauki, a także przedstawicieli innych platform otwartych czasopism naukowych z całego świata” – informuje dr Krzysztof Siewicz, koordynator projektu Platforma Polskich Publikacji Naukowych.
Program konferencji obejmuje prezentację Biblioteki Nauki, wykład na temat polityki otwartości Komisji Europejskiej, a także dwa panele dyskusyjne – pierwszy z udziałem władz PAN, KRASP i NCN, drugi z udziałem przedstawicieli podobnych do Biblioteki Nauki serwisów z całego świata. Swój udział w charakterze prelegentów i/lub uczestników paneli dyskusyjnych potwierdzili:
- Zbigniew Błocki, profesor nauk matematycznych, od 2015 r. dyrektor Narodowego Centrum Nauki;
- Elżbieta Żądzińska, profesor nauk biologicznych, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Przewodnicząca Komisji ds. Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich;
- Paweł Rowiński, profesor nauk o Ziemi, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, Wiceprezes PAN od 2015 r.;
- Alea López de San Román González, z Zespołu Otwartej Nauki w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Badań Naukowych i Innowacji;
- Arianna Becerril García, profesor na Universidad Autónoma del Estado de México (UAEM), Członkini Krajowego Systemu Naukowców (SNI) Meksyku;
- Marek Michalewicz, MSc (LaTrobe), PhD (ANU), FAIP; Dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) na Uniwersytecie Warszawskim oraz Profesor Wizytujący w Instytucie Zaawansowanych Nauk Obliczeniowych na Uniwersytecie Stony Brook, USA;
- Miroslav Milinović, Zastępca dyrektora ds. Infrastruktury Informatycznej i Oprogramowania Pośredniczącego w Uniwersyteckim Centrum Informatycznym SRCE (Uniwersytet w Zagrzebiu);
- Susan Murray, dyrektorka wykonawcza African Journals OnLine (AJOL);
- Ritsuko Nakajima, Dyrektorka Departamentu Infrastruktury Informacyjnej w Japońskiej Agencji Nauki i Technologii (Japan Science and Technology Agency, JST);
- Abel L Packer, współzałożyciel SciELO (Scientific Electronic Library Online), Dyrektor programu SciELO / FAPESP (São Paulo Research Foundation).
Biblioteka Nauki umożliwia przeszukiwanie zasobów pełnotekstowych pochodzących z pięciu baz dziedzinowych:
- AGRO – czasopisma z zakresu nauk rolniczych oraz ścisłych i przyrodniczych;
- BazTech – czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych;
- CEJSH – czasopisma z zakresu nauk społecznych i humanistycznych;
- DML-PL – czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych;
- PSJD – czasopisma z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych oraz obszaru nauk medycznych i o zdrowiu.
Na platformie znajdują się także pełne teksty książek naukowych gromadzonych wcześniej w serwisie Otwórz Książkę oraz inne książki udostępnione przez współpracujących z Biblioteką Nauki wydawców.
Biblioteka Nauki zapewnia łatwy, trwały i bezpłatny dostęp do publikacji naukowych wraz z ich metadanymi. Korzystanie z Biblioteki Nauki przez czytelników nie wymaga zakładania konta, wszystkie zasoby są dostępne z publicznego internetu. Wydawcy i redakcje mogą natomiast wprowadzać oraz weryfikować dane z poziomu przeglądarki, bez potrzeby instalowania specjalistycznego oprogramowania. Artykuły udostępnione są jako pliki w formacie PDF, a książki ponadto w formatach EPUB, MOBI oraz XML. Obecność artykułów i książek na platformie zwiększa ich widoczność w wyszukiwarkach interetowych, co pozwala szerokiemu gronu czytelników odnaleźć publikacje, zapoznać się z nimi i je zacytować.
Nowa wersja platformy Biblioteka Nauki została przygotowana w ramach projektu Platforma Polskich Publikacji Naukowych, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020, Działanie 2.3. (łączna wartość projektu: 5 164 777,78 zł, dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 4 370 951,43 zł).