XXI Sesja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy ICM

206 mln rdzenio-godzin obliczeń, 475 aktywnych użytkowników i 282 projekty w ramach grantów obliczeniowych ICM w 2020 r.

Są już dostępne nagrania wystąpień z 21. Sesji Użytkowników KDM w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Sprawozdania z grantów, wykłady specjalne oraz podsumowanie obliczeń w 2020 r. udostępniamy na oficjalnym kanale ICM.

W XXI Sesji Użytkowników KDM wzięli udział kierownicy oraz uczestnicy grantów obliczeniowych realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, a także naukowcy i zespół obsługi Centrum Technologii ICM, gdzie zlokalizowana jest infrastruktura obliczeniowa (HPC) o mocy rzędu ok. 2 PFLOPS oraz zasoby storage o łącznej objętości 20 PB.

Zasoby ICM są otwarte dla całego środowiska naukowego w Polsce, a dostęp na potrzeby niekomercyjnych badań naukowych i dydaktyki jest nieodpłatny. Użytkownikiem może zostać każdy pracownik i doktorant (przy akceptacji opiekuna naukowego) polskiej wyższej uczelni lub jednostki naukowej. Dostęp do zasobów ICM odbywa się w ramach tzw. grantów obliczeniowych. Rodzaj grantu zależy od ilości zadeklarowanych rdzenio-godzin (CPUh) i superkomputera (Okeanos, Topola, Rysy) na którym mają być realizowane obliczenia.

Udostępnianie infrastruktury ICM: 206 mln rdzenio-godzin w 2020 r.

W 2020 r. ICM udostępnił środowisku naukowemu w Polsce 206 mln rdzenio-godzin mocy obliczeniowej. Głównymi beneficjentami grantów były grupy badawcze z: Uniwersytetu Warszawskiego (63 551 716 rdzenio-godzin obliczeń), Politechniki Warszawskiej (17 293 962 rdzenio-godzin) oraz Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (12 563 830 rdzenio-godzin).

Powyżej 5 mln rdzenio-godzin wykorzystały: Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Wysokich Ciśnień PAN, Instytut Fizyki PAN, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska.

Łącznie, w ciągu trzech ostatnich lat, ICM udostępnił polskim badaczom 616,6 mln rdzenio-godzin.

Moc obliczeniowa była udostępniana w oparciu o aktualne dwa główne systemy HPC (High Performance Computing): “Okeanos” (Cray XC40 zainstalowany w 2015 r. w ramach projektu POIG “OCEAN”, 1084 węzły obliczeniowe, 26 016 rdzeni obliczeniowych) oraz “Topola” (klaster Huawei zainstalowany w 2014 r. w ramach projektów POIG “PL-Grid”, 220 węzły obliczeniowe, ponad 6 tys. rdzeni obliczeniowych ). Ponadto w 2020 r. użytkownicy mogli korzystać z eksperymentalnego klastra akcelerowanego “Rysy” (7 węzłów z akceleratorami GPU NVIDIA, 1 węzeł z procesorami wektorowymi NEC). Ze względu na małe rozmiary tego systemu wkład w wykorzystane godziny obliczeń był marginalny (poniżej 2% wszystkich udostępnionych rdzenio-godzin). System dedykowany był do obliczeń z kategorii uczenia maszynowego.

282 projekty w ramach grantów obliczeniowych ICM

W sumie, w ubiegłym roku z obliczeń na systemach ICM skorzystało aktywnie 475 użytkowników (na 900 zarejestrowanych) z 45 jednostek naukowych w ramach 282 projektów w postaci grantów obliczeniowych przyznanych w ICM UW. W ciągu trzech ostatnich lat liczba użytkowników wzrosła o 69 osób przy zmniejszającej się liczbie projektów (292 w 2019 r. i 310 w 2020 r.).

W 2020 roku, podobnie jak w poprzednich latach, granty przyznawane były w trybach:

• nie recenzowanym, podlegającym ocenie technicznej, dla wniosków o alokację zasobów poniżej 2 mln rdzenio-godzin czasu obliczeń w roku (przydział zasobów na systemach “Topola” i “Okeanos”),

• recenzowanym, podlegającym ocenie panelu eksperckiego, dla wniosków o alokację zasobów powyżej 2 mln rdzenio-godzin (przydział zasobów na systemie “Okeanos”).

Największe realizowane zadania (powyżej 5 mln godzin rdzenio-godzin obliczeń w 2020 r.) obejmowały następujące projekty:

Tytuł projektu Jednostka naukowa Użyte rdzenio-godziny w 2020 r.
Badanie mechanizmów allosterycznych metodami dynamiki molekularnej i przyspieszonego próbkowania Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki

21 590 801

Variability of black hole accretion inflows and outflows Centrum Fizyki Teoretycznej PAN

11 280 356