Warsaw Team w finale ASC Student Supercomputer Challenge

 

Trenowany przez ICM Warsaw Team, po raz trzeci dostał się do finału międzynarodowego studenckiego konkursu klastrów ASC Student Supercomputer Challenge 2020-2021, jako jedna z nielicznych drużyn spoza Azji.

Będzie to 10. finał Warsaw Team licząc z zawodami SC w USA i ISC w Niemczech. Drużyna zajmuje obecnie 4. miejsce w regionie EMEA.

ASC Student Supercomputer Challenge to największy hackathon superkomputerowy dla studentów, gdzie liczba aplikujących drużyn przekracza 300, z czego do ścisłego – 72-godzinnego finału – przechodzi od 20 do 30 z nich (w tej edycji 28). Warsaw Team (WT) znalazł się wśród nielicznych zespołów, które odbędą turniej wirtualnie (razem ze studentami z Hong Kongu, Kolumbii, Tajlandii, Tajwanu, Australii i Rosji). Pozostałe 21 zespołów z Chin kontynentalnych rozegra spotkanie z uniwersytetu w Shenzhen.

„Od początku nasz zespół występuje pod wspólną flagą Uniwersytetu Warszawskiego, choć obecnie przygotowujemy studentów również z dwóch uczelni spoza kraju. Nasz międzynarodowy team tworzą: Marek Skiba (MIM UW), Marek Masiak (University College London), Patrycja Krzyna (MIM UW), Jan Malinowski (University of Oxford), Paweł Pawłowski (MIM UW) oraz Łukasz Kondraciuk (MIM UW)” – informuje Maciej Szpindler, jeden z mentorów WT z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
„Po ISC w Niemczech i SC w USA w 2020 roku, azjatycki ASC to już trzeci konkurs, który będziemy rozgrywać w formie online. Stanowi to ogromne wyzwanie dla naszych studentów: ogromne znaczenie ma praca zespołowa, jesteśmy daleko od siebie i innych zespołów, a rywalizacja pozostaje całkowicie realna i bardzo dynamiczna” – dodaje Maciej Szpindler.

Według rankingu HPC-AI Advisory Council z listopada 2020 r., po 9 finałach z udziałem Warsaw Team (University of Warsaw),  drużyna zajmuje 4. miejsce w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) oraz 18. na świecie. Ranking liderów konkursów klastrów studenckich prowadzony jest od 2007 r. i obejmuje trzy najważniejsze wydarzenia w roku: SC w USA, ISC w Niemczech oraz ASC w Chinach.
Obecnie zespół trenują trzej specjaliści z Centrum Technologii ICM: Maciej Szpindler, Marcin Semeniuk oraz Michał Hermanowicz.

Drużyna powstała w grudniu 2016 r. z inicjatywy dr. Marka Michalewicza, dyrektora Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, który stworzył podobny zespół studencki w Singapurze w 2013 r.

Finał ASC Student Supercomputer Challenge 20-21 odbędzie się w dniach 8-12 maja w formie hybrydowej; stacjonarnie z Shenzhen (Southern University of Science and Technology) dla większości drużyn chińskich oraz wirtualnie dla drużyn spoza Państwa Środka. Głównymi organizatorami konkursu są Asia Supercomputer Community (ASC) oraz firma Inspur, która udostępnia swoje serwery na czas hackathonu.