Zwycięzca konkursu dla istniejących zespołów badawczych programu “Inicjatywa doskonałości- uczelnia badawcza” (IDUB).

Zespół badawczy, którym kieruje dr Katarzyna Suski Grabowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim wygrał konkurs dla istniejących zespołów badawczych o dofinansowanie projektu “PIMS i choroba Kawasakiego” z programu “Inicjatywa doskonałości- uczelnia badawcza” (IDUB).

Czym jest PIMS?

Pandemia zmusza nas do poznania w przyspieszonym tempie nowej jednostki chorobowej.  PIMS jest to dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny w następstwie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Choroba ta występuje u dzieci, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – często bezobjawowo.

W skład zespołu badawczego, który będzie pracował nad projektem o “Identyfikacji czynników genetycznych i środowiskowych aktywacji syndromu PIMS w Polsce.”, wchodzą:

  1. ICM UW: dr K. Suski-Grabowski, dr M. Kursa, dr A. Afelt
  2. WUM: doc. dr hab. n.med. E. Kuchar, dr n. med M. Okarska-Napierała i N. Dudek, prof. R. Płoski
  3. WrUM: prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn, dr n.med. pediatra K. Ludwikowska, doktorant M Biela
  4. IBB: dr D. Cysewski.

W ramach konkursu zostały otwarte dwie ścieżki finansowania, zespół dr Katarzyna Suski Grabowski zajął I miejsce w ramach drugiej ścieżki. Ma ona za zadanie wsparcie już istniejących zespołów badawczych składających się z badaczy z obu uczelni, których celem jest wykonanie badań wstępnych, sprawdzających prawidłowość przyjętych hipotez. Celem badań jest publikacja ich wyników oraz przygotowanie projektu, który zostanie przedstawiony w konkursie w ramach grantów zewnętrznych – do 100 000 PLN finansowane ze środków IDUB UW, oraz dodatkowo z wkładu własnego WUM.

Gratulujemy i czekamy na publikację!