Nie tylko koronawirusy. Badania nad epidemiami prowadzone w ICM UW [video]

Nie tylko koronawirusy. Badania nad epidemiami prowadzone w ICM UW

Nowy koronawirus, oficjalnie nazwany SARS-CoV-2, od kilku tygodni rozprzestrzenia się nie tylko w Chinach ale również na całym świecie. Czym są koronawirusy, dlaczego ten jest tak zaraźliwy i jak się rozprzestrzenia – odpowiedzi na te i inne pytania zostaną przedstawione podczas wykładu organizowanego przez ICM, we wtorek 25 lutego 2020 r.

Jednocześnie naukowcy z ICM UW opowiedzą w jaki sposób narzędzia zbudowane do monitorowania globalnego ruchu lotniczego mogą pomóc przewidzieć jak epidemie mogą rozprzestrzeniać się na świecie oraz przedstawią możliwe scenariusze epidemii grypy w Polsce. Zapraszamy!

 

Szacuje się, że SARS-CoV-2, nowy koronawirus powodujący chorobę o nazwie COVID-19, jest odpowiedzialny za ponad 1700 ofiar śmiertelnych oraz ponad 70 tysięcy zarażonych osób na całym świecie. Obecnie trwają intensywne badania nad zahamowaniem tej epidemii. Podczas wykładu naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego przedstawią nie tylko źródła, przebieg i skutki nowego koronawirusa, ale również omówią epidemię grypy w Polsce.

Spośród wielu niezwykle interesujących zagadnień, które zostaną omówione podczas wykładu wymienić należy kwestie globalizacji i wejścia w epokę antropocenu oraz związane z tym niszczenie i zacieranie granic oddzielnych nisz ekologicznych, jak również problem rozprzestrzeniania się epidemii drogą lotniczą oraz wykorzystanie odpowiednich narzędzi informatycznych do monitorowania ruchu pasażerskiego na całym świecie – mówi dr Marek Michalewicz, Dyrektor ICM UW.

Wykład obędzie się w Centrum Technologii Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. – Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję zobaczyć jeden z najważniejszych ośrodków superkomputerowych (HPC – High Performance Computing) w Polsce jakim jest Centrum Technologii ICM UW – dodaje Dr Michalewicz.


PROGRAM:

11:00 – powitanie gości | dr Marek Michalewicz, Dyrektor ICM UW

11:10 – wykład: Koronawirusy: gdzie, skąd, dokąd, dlaczego, co dalej?  | dr Aneta Afelt, ICM UW

11:40 – referat: Epidemie grypy w Polsce: badania możliwych scenariuszy | dr Franciszek Rakowski, ICM UW

12:00 – referat: Jak epidemie mogą rozprzestrzeniać się drogą lotniczą. Zastosowanie Decyzyjnych narzędzi informatycznych w monitorowaniu globalnego ruchu pasażerskiego | dr Jan Malawko, ICM UW

12:20 – Sesja pytań (Q&A)

MIEJSCE:

Centrum Technologii ICM UW, ul. Kupiecka 32, 03-046 Warszawa

JĘZYK WYKŁADU:

polski

MIEJSCE DO PARKOWANIA:

dostępne

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY:

rejestracja