Supercomputing 2019 w Denver z aktywnym udziałem ICM

#SC19 WARSAW TEAM ICM University of Warsaw

Transkontynentalne połączenie z Singapurem, sztuczna inteligencja w obrazowaniu medycznym, optymalizacja danych w lotnictwie cywilnym, platforma do wizualizacji danych oraz studencki finał mistrzostw świata w superkomputingu z udziałem Warsaw Team – ICM reprezentuje Uniwersytet Warszawski podczas konferencji SC19 w Denver w dniach 17-22.11.2019 r.

(Pełna nazwa konferencji tradycyjnie nazywanej Supercomputing brzmi: The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage, and Analysis)

 

Finał w Denver jest siódmym z kolei konkursem Student Cluster Competition (SCC) w którym rywalizują z sukcesami polscy studenci nieprzerwanie od 2016 r. Skład Warsaw Team – na wyścigi klastrów obliczeniowych rozgrywanych podczas SC19 –  tworzą studenci z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW – Tomasz Cheda, Łukasz Kondraciuk, Iwona Kotlarska, Aleksandra Księżny, Marek Masiak, a także Dominik Psujek z Politechniki Warszawskiej. Mentorami drużyny są pracownicy ICM: Maciej Szpindler i Marcin Semeniuk.

48 h rywalizacji non-stop

Podczas 48-godzinnej rywalizacji non-stop, zespoły pracują nad osiągnięciem największej wydajności obliczeniowej przy pomocy systemu komputerowego (tzw. klastra) własnego projektu, mając do dyspozycji nieprzekraczalny limit do 3kW mocy. Do eliminacji w Denver stanęło w tym roku 30 drużyn, z których 13 zakwalifikowało się do rundy finałowej. Warsaw Team jako jedyny zespół z Polski mierzy się dziś z najlepszymi umysłami HPC na świecie – studentami z Chin, USA czy Niemiec.

Według rankingu HPC-AI Advisory Council z lipca 2019 r., po zaledwie sześciu światowych finałach w superkomputingu, Warsaw Team (University of Warsaw) zajmuje 5. miejsce w regionie EMEA (Europa, Bliski Wchód i Afryka) oraz 14. na świecie.

Supercomputing Frontiers w Polsce

Aktywny udział ICM w SC19 jest również okazją do zaproszenia do Polski wybitnych naukowców i technologów poszerzających granice poznania przy użyciu superkomputerów oraz budujących najnowocześniejsze komputery. Supercomputing Frontiers Europe 2020 (Warszawa, 23-26 marca) będzie szóstą edycją corocznej konferencji pierwotnie organizowanej w Singapurze, a od 2018 r. przeniesionej do Warszawy przez dr. Marka Michalewicza, dyrektora ICM UW.

“Już dziś zachęcamy uczestników do rejestracji, a  prelegentów do składania abstraktów. Wiodącymi tematami na SCFE20 będą: obliczenia kwantowe, konektom, obliczenia optyczne, badania obliczeniowe mózgu, obliczenia neuromorficzne i badania mikrobiomu” – zaprasza dr Marek Michalewicz.

 


Pobierz folder ICM na SC19

SC19 ICM University of Warsaw


Linki do inicjatyw ICM prezentowanych podczas SC19: