Patronat honorowy dla Akademii Wynalazców

Akademia Wynalazców ICM UW

ICM objął patronatem honorowym 9. edycję Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Obok udziału w kreatywnych warsztatach i konkursu wynalazków, uczniowie zwiedzą centrum superkomputerowe Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Do końca października trwa nabór do 9. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha – programu edukacyjnego dla uczniów w wieku 13-15 lat, organizowanego we współpracy z uczelniami wyższymi w Warszawie i we Wrocławiu.

Celem Akademii jest promowanie uzdolnionej młodzieży oraz popularyzacja przedmiotów ścisłych, co w przyszłości ma skutkować zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce. Od 2011 r. w programie wzięło udział blisko 10 000 uczniów, którzy uczestniczyli w 365 warsztatach kreatywnych i zgłosili ponad 550 pomysłów na wynalazek.

 

Warsztaty i konkurs wynalazców

Tegoroczna oferta Akademii obejmuje kilkadziesiąt warsztatów kreatywnych, podczas których uczniowie m.in. podejmą próbę budowy silnika elektrycznego, zaprojektowania aplikacji do wykrywania twarzy i oczyszczenia wody z farmaceutyków, a także poznają metody działania cyberprzestępców, szybkiego prototypowania czy druku w technologii 3D.

Na makietach 3D lub w tunelach aerodynamicznych uczestnicy będą mogli przetestować autonomiczne kapsuły transportowe, przepływy zanieczyszczonego powietrza czy trajektorii lotów modeli pojazdów. W programie przewidziano również konkurs na najlepszy pomysł na wynalazek.

 

Zwiedzanie Centrum Technologii ICM

Wśród niespodzianek czekających na młodych wynalazców będzie również możliwość spotkania w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW pn. Superkomputery, których nie znacie, czyli co znajduje się za drzwiami z napisem SERWEROWNIA – NIEUPOWAŻNIONYM WSTĘP WZBRONIONY?

Podczas spotkania z młodzieżą zaprezentujemy nasze kluczowe kompetencje oraz obszary, w których prowadzimy prace badawczo-rozwojowe. Opowiemy o superkomputerach, dzięki którym m.in. możemy sprawdzać pogodę na meteo.pl oraz zajrzymy do wybranych pomieszczeń technicznych w Centrum Technologii ICM na warszawskiej Białołęce. Będzie to okazja, by zapoznać uczniów z rozwiązaniami technicznymi wykorzystanymi w naszej serwerowni
mówi dr Katarzyna Kulczycka-Mierzejewska z ICM UW.

Patronami honorowymi inicjatywy są: Minister Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydent Wrocławia.

 

Więcej informacji: www.akademiawynalazcow.com.pl


Fot. Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha – Wycieczka do Centrum Technologii ICM UW, 18.04.2018 r.