Kolejna edycja Supercomputing Frontiers Europe za nami

Flagowa konferencja ICM, czyli Supercomputing Frontiers Europe, odbyła się w Polsce już po raz drugi. Wydarzenie miało miejsce 11-14 marca 2019 i po raz kolejny zgromadziło czołowych ekspertów zajmujących się HPC (High Performance Computing). Termin ten odnosi się zarówno do sprzętu – najnowszych procesorów i akceleratorów, największych superkomputerów, sprzętu do przechowywania i przesyłania danych – jak i do nauk obliczeniowych, od neurofizjologii mózgu, genomiki, biologii, chemii do kosmologii i matematyki.

Wydarzenie otworzył rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcin Pałys. Następnie wystąpił Marek Michalewicz, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego. W ciągu trzech dni wykładowych uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień m.in. Rupaka Biswasa, dyrektora High End Computing Capability Project z NASA Ames Research Center; profesora Leona Chua, twórcy memristora z University of California Berkeley; a także profesora Paula Messiny z Argonne National Laboratory’s Computational Science Division, do niedawna dyrektora Exascale Project w Departamencie Energii USA.  Łącznie odbyło się ponad 40 prezentacji i wystąpień, zaś w dniu warsztatowym – 5 warsztatów. Tym razem gościliśmy w Centrum Konferencyjnym Kopernik, a na warsztaty zaprosiliśmy naszych uczestników do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

– Naszym celem naukowym jest sięganie tytułowych granic (frontiers) – mówi pomysłodawca konferencji i dyrektor ICM UW dr Marek Michalewicz. – Staramy się rokrocznie zapraszać na konferencję wizjonerów, osoby działające interdyscyplinarnie, wyznaczające trendy w wielu dziedzinach: od komputerów kwantowych, przez komputery neuromorficzne aż po sztuczną inteligencję i biologię. Przekonujemy, że zrozumienie technologii warunkuje rozwój współczesnej nauki, także spoza dziedzin ścisłych. W tym roku mieliśmy na przykład okazję posłuchać znakomitych wykładów dotyczących biologii obliczeniowej i medycyny – a to przecież tematyka związana z życiem ludzkim.

Honorowy patronat nad konferencją objęły: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, a także rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat objęło również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.