Warsaw Team w międzynarodowym konkursie Student Cluster Competition

Student Cluster Competition to prestiżowe międzynarodowe konkursy skierowane do studentów zainteresowanych tematyką superkomputerów. Warsaw Team jako jedyny zespół reprezentuje Polskę w tych zmaganiach. W przygotowaniach do konkursu drużynę wspiera Uniwersytet Warszawski.

W listopadzie Warsaw Team uczestniczył w konkursie SCC podczas największej na świecie konferencji superkomputerowej SuperComputing – SC18 w Dallas, zajmując dziesiąte miejsce spośród piętnastu zespołów studenckich z całego świata. Przygotowanie studentów zapewnił ICM UW, wsparcie finansowe Uniwersytet Warszawski, a sprzęt do projektowania i budowy konkursowego klastra dostarczyli sponsorzy i centrum superkomputerowe TACC z Teksasu. Podczas konferencji SC18 została także ogłoszona lista zespołów zakwalifikowanych do udziału w konkursie SCC w czerwcu 2019 r. podczas konferencji ISC we Frankfurcie. Tym razem Warsaw Team znalazł się wśród 11 rywalizujących zespołów z Azji, Ameryki i Europy.

Konkursy Student Cluster Competition dotyczą zastosowania technologii superkomputerowych i mają profil interdyscyplinarny (STEM – Science, Technology, Engineering and Mathematics). Odbywają się trzy razy do roku: w Chinach, USA i Niemczech. Uczestnicy projektują w drużynach klaster, optymalizują na nim aplikacje konkursowe i przeprowadzają obliczenia z naciskiem na ich wydajność. Te aplikacje to np. Tensorflow (umożliwia optymalizację szybkości trenowania sieci), SeisSol (pomaga w reprodukcji i analizie wyników symulacji trzęsień ziemi z publikacji naukowej), LAMMPS (program do dynamiki molekularnej) czy WRF (program do przewidywania pogody).

– Infrastruktura HPC, łącznie z wysokimi kompetencjami jej wykorzystania i rozwoju, jest krytyczna dla miejsca polskiej nauki i gospodarki w skali międzynarodowej, jak również dla spraw strategicznych z perspektywy państwa – mówi dr Marek Michalewicz, dyrektor ICM UW. – Aktywizacja studentów polskich uczelni w środowisku HPC jest szansą na wykształcenie przyszłej kadry o najwyższych kompetencjach.

Warsaw Team to drużyna powstała 2 lata temu z inicjatywy Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW). Od tego czasu zespół wziął udział w konkursach organizowanych podczas konferencji ASC w Chinach, SC w Stanach Zjednoczonych oraz ISC w Niemczech. Zespół skupia głównie studentów z uczelni warszawskich, ale ma również jednego reprezentanta z Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział Warsaw Team w konkursach wspiera Uniwersytet Warszawski, a także wielu sponsorów m.in.: NVIDIA, Boston IT, IBM Polska, GigaIO. Zespół korzystał również z grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Aktywnymi członkami Warsaw Team są:

  • Julia Bazińska (MIM UW)
  • Kamil Mykitiuk (MIM UW)
  • Łukasz Kondraciuk (MIM UW)
  • Maciej Korpalski (Uniwersytet Wrocławski)
  • Jakub Kowalski (MIM UW)
  • Dominik Psujek (PW)
  • Adam Sobecki (MIM UW)

Opiekunami zespołu są Marcin Semeniuk i Maciej Szpindler z ICM UW.