Dyrektor ICM UW mentorem w programie EmpowerPL 100

Ilustracja aktualności Dyrektor ICM UW mentorem w programie EmpowerPL 100

Polscy studenci z krajowych i europejskich uczelni mogą zgłaszać swoje aplikacje do programu mentoringowego EmpowerPL. Jego główną ideą jest umożliwienie współpracy na rzecz przyszłości kraju Polakom mieszkającym w różnych częściach Europy i reprezentującym różne pokolenia. Stu najlepszych kandydatów trafi pod skrzydła mentorów, do których należą liderzy instytucji publicznych oraz prezesi czołowych firm – wśród nich m.in. dyrektor ICM UW dr Marek Michalewicz.

Program EmpowerPL zostanie zainaugurowany w Londynie 24 listopada br. podczas uroczystego przyjęcia, w którym będą uczestniczyć mentorzy oraz ok. trzystu Polaków studiujących na takich uniwersytetach, jak Oxford, Cambridge, Imperial College London czy francuskie Grandes Ecoles. W wydarzeniu wezmą również udział polscy licealiści nagrodzeni za wyniki w nauce, osiągnięcia pozanaukowe i działalność społeczną. Studenci będą mogli radzić się mentorów w sprawie własnej ścieżki zawodowej czy edukacji. Licealiści dowiedzą się od studentów, jak dostać się na studia za granicą i jak poradzić sobie z takim przedsięwzięciem od strony organizacyjnej i finansowej.

– Czuję się zaszczycony, mogąc dołączyć do znakomitych mentorów programu EmpowerPL 100 – mówi Marek Michalewicz. – Tym, co cieszy mnie najbardziej, jest jednak możliwość kontaktu ze zdolnymi młodymi ludźmi, z których wielu jest przyszłością polskiej i światowej nauki. Wśród młodych badaczy znajduje się dziś wielu wybitnych specjalistów – np. w dziedzinach związanych z rozwojem nowoczesnych technologii ekspertami są często bardzo młodzi ludzie. Projekt EmpowerPL 100 ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ 35 lat mojego życia naukowego i zawodowego upłynęło za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Australii i Singapurze. Przez te wszystkie lata zajmowałem się też kilkoma najbardziej innowacyjnymi dziedzinami, czyli fizyką, supercomputingiem i nanotechnologią. Bardzo chętnie podzielę się swoim doświadczeniem z młodszymi kolegami i koleżankami. Jestem też pewien, że dzięki nim i ja zdobędę nową wiedzę.

– Prezesi, którzy zdecydowali się dołączyć do programu, wywodzą się ze świata finansów, energetyki, technologii, medycyny, mediów, private equity, a nawet data science i zaawansowanej analityki danych – mówi Franciszek Hutten-Czapski, senior partner i dyrektor zarządzający Boston Consulting Group, która kieruje programem EmpowerPL. – Program jest odpowiedzią na potrzeby młodych Polaków, którzy studiują za granicą – 80 proc. tych, którzy uczestniczą w konferencjach współorganizowanych przez BCG, jest zainteresowanych powrotem i pracą w kraju.

Podczas balu inauguracyjnego zorganizowana zostanie symboliczna kapsuła czasu. – Chcemy, żeby znalazły się w niej przedmioty, które warto, aby towarzyszyły nam przez następne 100 lat. Świętując 100-lecie niepodległości Polski chcemy patrzeć w przyszłość i myśleć o wyzwaniach, a przede wszystkim o rozwiązaniach, które powinniśmy stworzyć – mówi Krzysztof Stefanowicz, prezes Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii.

Program mentoringowy EmpowerPL jest prowadzony przez Boston Consulting Group, międzynarodową firmę doradztwa strategicznego, we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, francuską organizacją Association des Polonais des Grandes Ecles Francaises oraz organizatorami konferencji Poland 2.0 Summit.