Warsaw Team w elitarnym gronie uczestników Student Cluster Competition

Ilustracja wpisu Warsaw Team w elitarnym gronie uczestników Student Cluster Competition

Koordynowany przez naukowców z ICM UW zespół studentów specjalizujących się w programowaniu superkomputerów – Warsaw Team – weźmie w tym roku udział w dwóch prestiżowych konkursach z cyklu Student Cluster Competition. Pod koniec czerwca będzie uczestniczyć w zawodach organizowanych podczas ISC18 we Frankfurcie, zaś w listopadzie – w Dallas podczas SC18.

Warsaw Team powstał w 2017 r. i od początku odnosi sukcesy w międzynarodowych konkursach dla studentów  zainteresowanych zastosowaniem komputerów dużej mocy w nauce, technologii, inżynierii i matematyce (STEM disciplines – Science, Technology, Engineering and Mathematics). W trakcie konkursów zespoły budują systemy komputerowe przeznaczone do obliczeń o jak najwyższej wydajności. Rezultat sprawdza się, rozwiązując serię zadań testowych oraz realnych problemów naukowych.

W kwietniu 2017 r. Warsaw Team zakwalifikował się do finału konkursu ASC17 Student Supercomputer Challenge w Chinach (Wuxi). Start w zawodach finałowych zakończył się sukcesem – zespół zajął drugie miejsce w kategorii konkursowej High Performance Linpack, zaś w zestawieniu finałowym (20 zespołów) – miejsce szóste, ponadto zdobył także nagrodę First Class. Warsaw Team startował również w finałach międzynarodowego konkursu SC17 Student Cluster Competition w USA w listopadzie 2017 r. W czasie 48-godzinnego finału studenci rozwiązali wszystkie zadania, zdobywając szóste miejsce w jednej z kategorii oraz nagrodę „White Hat” za szczególne osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa informatycznego. W ubiegłym roku Warsaw Team został wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego grantem „Najlepsi z najlepszych! 2.0”. W marcu 2018 r. reprezentacja zespołu uczestniczyła w międzynarodowej konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2018 w Warszawie.

Obecnie Warsaw Team występuje w następującym składzie:

  • Julia Bazińska (MIM UW)
  • Maciej Korpalski (Uniwersytet Wrocławski)
  • Jarosław Ławnicki (MIM UW)
  • Marcin Mielniczuk (MIM UW)
  • Dominik Psujek (Politechnika Warszawska)
  • Adam Sobecki (MIM UW)
  • Łukasz Kondraciuk (MIM UW)
  • Piotr Robert Konopelko (Politechnika Łódzka)
  • Jakub Kowalski (MIM UW)

Opiekunami zespołu są Marcin Semeniuk i Maciej Szpindler z ICM UW.

[iframe src=”https://www.youtube.com/embed/COrvb70hROE?rel=0″ width=”560″ height=”315″ allowfullscreen=”true”]