Matematyka dla Ciekawych Świata daje do myślenia także w wakacje

Ikona wpisu Matematyka dla Ciekawych Świata daje do myślenia także w wakacje

Już po raz dziewiąty uczniowie szkół ponadpodstawowych rozwijali swoje zdolności matematyczne podczas zajęć z cyklu Matematyka dla Ciekawych Świata organizowanych na Uniwersytecie Warszawskim. Choć spotkania prowadzone w roku szkolnym właśnie dobiegły końca, organizatorzy zapraszają na kolejną edycję – wakacyjną. Podczas letnich zajęć młodzi adepci nauk ścisłych będą mogli poznać tajniki programowania oraz podstawy elektroniki.

Tegoroczna edycja Matematyki dla Ciekawych Świata poświęcona była zagadnieniu nieskończoności. W organizowanych od marca spotkaniach wzięło udział ponad 200 uczniów z niemal 50 szkół. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Pruszkowie.

– Nasi uczniowie już po raz czwarty biorą udział w konkursie – mówi Izabela Przybył, nauczycielka matematyki opiekująca się zwycięskim zespołem. – Do tej pory reprezentanci naszej szkoły dwukrotnie zajmowali pierwsze miejsce, a raz – trzecie. Jednak w tym roku nie spodziewałam się zwycięstwa, ponieważ drużyna była właściwie złożona z uczniów I klasy, jedynie ze wsparciem dwóch osób z klasy II.

Zwycięzcy IX edycji Matematyki dla Ciekawych Świata

Zwycięzcy IX edycji Matematyki dla Ciekawych Świata z L.O. im. T. Kościuszki w Pruszkowie

Sebastian Urbacki ze zwycięskiej drużyny dodaje: – Zajęcia w tym roku były trudniejsze niż w zeszłym. Ale bardzo mi się podoba, że było więcej matematyki. Mimo że jestem w II klasie, nauczyłem się wielu rzeczy: całkowania, pochodnych, a nawet słyszałem o interpolacji – to mi zostanie do końca życia (śmiech). Na pewno wysiłek się opłacił. Jestem bardzo zadowolony z pierwszego miejsca. Rok temu byłem bardzo zdeterminowany jako pierwszoklasista, żeby nasza szkoła była na pierwszym miejscu, niestety nie udało się. Jednak nie spocząłem na laurach i zrealizowałem swoje ambicje. Tak samo moi koledzy.

W tym roku uczniowie mieli okazję skupić się na zagadnieniach, które sami matematycy nazywają podstawowymi, a jednak mają z nimi zarazem najwięcej trudności. To pytania o nieskończoność, liczenie i przeliczanie: Czy istnieje jedna nieskończoność, czy może jest ich wiele? A jeśli wiele, to jak je rozróżnić czy porównać ze sobą?

– Nieskończoność wplatamy w różne inne tematy – mówi dr Maria Gokieli z ICM UW, organizatorka cyklu. – Chcemy pokazać w różnych dziedzinach matematyki, że nieskończoność jest odnośnikiem, który je spaja. W tym roku udało się w szczególności bardzo ciekawe połączenie tego tematu z fizyką (kończący wykład prof. Krzysztofa Turzyńskiego z Wydziału Fizyki UW), a także, poprzez analizę matematyczną, z programowaniem i elektroniką. Jesteśmy interdyscyplinarni, co bardzo nas cieszy.

Edycja wakacyjna obejmie dwa kursy: Linux i sieci (26 VI–11 VII 2018) oraz Podstawy elektroniki (24 VII–8 VIII 2018). Każdy kurs potrwa trzy tygodnie i będzie składał się z sześciu spotkań, które są planowane na wtorki i środy, w godz. 15.00–18.30.

Aby wziąć udział w zajęciach, konieczna jest rejestracja na stronie Matematyki dla Ciekawych Świata. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, pierwszeństwo mają uczestnicy IX edycji wg sumy zdobytych punktów, jednak w kursach uczestniczyć mogą także inne osoby.