Zmagania z nieskończonością dla Ciekawych Świata

Na Uniwersytecie Warszawskim już po raz dziewiąty odbywają się zajęcia dla młodzieży szkolnej z cyklu Matematyka dla Ciekawych Świata. Tematem tegorocznej edycji jest nieskończoność. W trwających od marca spotkaniach bierze udział ponad 200 uczniów z niemal 50 szkół.

W tym roku temat zajęć jest wspólny dla gimnazjalistów i licealistów. Uczniowie mają okazję skupić się na zagadnieniach, które sami matematycy nazywają podstawowymi, jednak z którymi mają zarazem najwięcej trudności. To pytania o nieskończoność, liczenie i przeliczanie: Czy istnieje jedna nieskończoność, czy może jest ich wiele? A jeśli wiele, to jak je rozróżnić czy porównać ze sobą?

Uczestnicy zajęć zajmują się także kwestiami znacznie prostszymi niż nieskończoność, a jednak do dziś sprawiającymi matematyce ogromne trudności. To pozornie proste pytania. Na przykład: ile trzeba mieć kolorów, by pokolorować każdą mapę tak, żeby żadne dwa sąsiadujące państwa nie były tego samego koloru?

Matematyka dla Ciekawych Świata 2018

Wykład na Uniwersytecie Warszawskim dla uczestników IX edycji Matematyki dla Ciekawych Świata

– Pomysł na nieskończoność nie jest nowy. Ten temat podoba się uczestnikom, ale nam także – mówi dr Maria Gokieli z ICM, organizatorka cyklu. – Wydaje nam się, że może on zachęcić do matematyki, a jednocześnie pokazać smak abstrakcyjnego myślenia. Nieskończoność wplatamy w różne inne tematy. Nowością w tym roku jest kombinatoryka i elementy analizy. Chcemy pokazać w tych właściwie różnych dziedzinach matematyki, że nieskończoność jest odnośnikiem, który je spaja. Oprócz ćwiczeń z matematyki będziemy mieli też ćwiczenia w pracowni komputerowej, gdzie uczestnicy uczą się jednocześnie języka Python i rozwiązują zadanie z analizy matematycznej.

Zajęcia potrwają do 7 czerwca. Więcej informacji na temat IX edycji cyklu jest dostępnych na stronie Matematyki dla Ciekawych Świata.