Ekspercka konferencja na temat superkomputerów odbyła się na UW

Rektor UW prof. Marcin Pałys otwiera konferencję Supercomputing Frontiers Europe 2018

Pierwsza edycja Supercomputing Frontiers Europe (SCFE) zgromadziła w Warszawie ponad dwustu specjalistów z dziedziny High Performance Computing (HPC) z całego świata. W ciągu trzech dni na konferencji wystąpiło niemal pięćdziesięcioro prelegentów, a uczestnicy mogli wziąć udział w dziewięciu specjalistycznych warsztatach przygotowanych m.in. przez takie firmy, jak D Wave, Intel, Microsoft czy Nag.

Wśród prelegentów znalazły się międzynarodowe sławy, jak dr Whitfield Diffie – współtwórca kryptografii klucza publicznego i laureat Nagrody Turinga z 2015 r., prof. Thomas Sterling – konstruktor klastra Beowulf i laureat Nagrody Bella z 1997 r. czy prof. Karlheinz Meier – współtwórca Human Brain Project pracujący nad obliczeniami neuromorficznymi. Podczas konferencji wystąpiła również prof. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego, która w ubiegłym roku znalazła się na liście International Rising Talents UNESCO wśród 15 najbardziej obiecujących młodych badaczek z całego świata.

Dr Whitfield Diffie podczas wystąpienia na SCFE2018

Poszczególne sesje poświęcono różnym aspektom HPC: architekturze systemów, oprogramowaniu, a także zastosowaniom superkomputerów we współczesnej nauce (np. kognitywistyka, kosmologia, kryptografia, medycyna precyzyjna) i gospodarce (Internet of Things). Dr Dimitri Kusnezov z Departamentu Energii USA zwracał uwagę, że w HPC najważniejsze są nie same superkomputery, ale cele, jakie dzięki nim udaje się zrealizować. W rozmowie z naszym serwisem podkreślał również, że międzynarodowe współzawodnictwo w obszarze superkomputerów jest zjawiskiem pozytywnym, umożliwiającym lepsze rozwiązywanie problemów, z którymi obecnie się zmagamy.

Tegoroczna edycja Supercomputing Frontiers po raz pierwszy odbyła się w Europie. Poprzednie trzy edycje miały miejsce w Singapurze. Organizatorem warszawskiej konferencji było ICM UW.

– Tematy konferencji Supercomputing Frontiers zmieniają się co roku – mówi pomysłodawca konferencji i wicedyrektor ICM UW dr Marek Michalewicz. – Jedynym wspólnym wątkiem są tytułowe granice (frontiers) które dotyczą wielu różnych wymiarów: technologii, idei napędzających rozwój technologiczny czy różnych paradygmatów obliczeniowych – od komputerów kwantowych przez komputery neuromorficzne aż po sztuczną inteligencję. Chodzi także o zastosowania – komputery służą lepszemu rozumieniu rzeczywistości oraz korzyściom społecznym czy ekonomicznym, które z tego wynikają. Podczas konferencji mieliśmy też okazję posłuchać świetnych wystąpień poświęconych odkryciom naukowym.

Prof. Joanna Sułkowska podczas SCFE2018

Konferencja SCFE2018 odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz rektora Uniwersytetu Warszawskiego. W gronie sponsorów znalazły się następujące firmy:

Patroni medialni konferencji to: Magazyn CIO, Computerworld, EnterpriseTech, HPCWire, Klub CIO, Top500 News.