Konferencja z okazji dwudziestolecia meteo.pl

Ikona wpisu Konferencja podsumuje 20 lat meteo.pl

Meteo.pl – jeden z najpopularniejszych serwisów pogodowych w Polsce – kończy w tym roku 20 lat. Z tej okazji 11 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się jubileuszowa konferencja XX-lecie meteo.pl.

Wydarzenie zainteresuje meteorologów i klimatologów, ale także instytucje oraz firmy wykorzystujące w swojej działalności dane meteorologiczne. Organizatorzy podkreślają jednak, że zapraszają także te osoby, które korzystają z serwisu na własne potrzeby.

– Chcielibyśmy, aby w konferencji uczestniczyli reprezentanci wszystkich grup zainteresowanych naszymi prognozami – mówi dr Karolina Szafranek, koordynatorka zespołu Meteo. – Oprócz ekspertów i partnerów biznesowych zależy nam na obecności ludzi, którzy na co dzień używają meteo.pl, niekoniecznie w celach zawodowych. Miesięcznie nasz serwis odwiedza ponad 1,6 mln osób. Oczywiście, nie możemy zaprosić wszystkich użytkowników, ale byłoby nam miło, gdyby przynajmniej symbolicznie byli oni obecni podczas naszego wspólnego święta.

Konferencja będzie okazją do podsumowania dotychczasowych doświadczeń ICM UW w modelowaniu prognoz pogody, ale nie skupi się wyłącznie na przeszłości. – Siłą meteo.pl jest doświadczenie idące w parze z innowacyjnością – przekonuje dr Szafranek – dlatego oprócz historii przedstawimy jak najbardziej współczesne, nowatorskie możliwości wykorzystania danych meteorologicznych w różnych sektorach gospodarki. Zaprezentujemy też nowe usługi dostępne w serwisie.

Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak osoby zainteresowane uczestnictwem będą proszone o dokonanie rejestracji, która rozpocznie się w połowie września.

Prace nad numerycznym prognozowaniem pogody rozpoczęły się w ICM w 1997 r., kiedy nawiązano współpracę z Met Office – narodowym serwisem meteorologicznym Wielkiej Brytanii. ICM uzyskał wtedy dostęp do jednego z najbardziej zaawansowanych modeli prognostycznych, którego z powodzeniem zaczął używać do prowadzenia obliczeń na własnych superkomputerach. Obecnie w ICM wykorzystywane są trzy modele prognozy pogody, dzięki czemu możliwa jest bieżąca kontrola wybranych parametrów meteorologicznych gwarantująca wysoką sprawdzalność prognoz.