Sukces Warsaw Team podczas Asia Supercomputing Challenge 2017

Ikona wpisu Sukces Warsaw Team podczas Asia Supercomputing Challenge 2017

Drużyna Warsaw Team z sukcesem na koncie wróciła z finału konkursu ASC17 odbywającego się w chińskim Wuxi w dniach 24–28 kwietnia. Zespół z Warszawy zajął drugie miejsce w kategorii High Performance Linpack (HPL), uzyskując wynik 29.79 TFlop/s na systemie złożonym z czterech serwerów firmy Inspur (każdy wyposażony w dwa procesory Intel Broadwell oraz dwie karty Nvidia P100). Oprócz świetnego wyniku HPL, drużyna zdobyła także wysokie noty w zadaniach dotyczących: benchmarku High Performance Conjugate Gradients (HPCG), obliczeń dynamiki molekularnej na oprogramowaniu Lammps oraz uczenia maszynowego na potrzeby przewidywania natężenia ruchu drogowego.

W ostatecznym zestawieniu drużyna Warsaw Team uplasowała się pomiędzy trzecim a szóstym miejscem. Nieoficjalnie wiemy, że warszawski zespół był pierwszy spośród wszystkich drużyn spoza Chin biorących udział w konkursie. Organizatorzy ogłaszają bowiem wyłącznie nagrody dla dwóch pierwszych miejsc (w tym roku trafiły one odpowiednio do Tsinghua University i Beihang University) oraz te przyznane w kategoriach towarzyszących, jak Best Popularity i Application Innovation.

Sukces Warsaw Team robi wrażenie: już w fazie eliminacji drużyna pokonała 210 innych uniwersytetów i znalazła się w dwudziestce finalistów, choć był to jej pierwszy udział w tego rodzaju konkursie. Sześcioosobową drużynę tworzy pięciu studentów z warszawskich uczelni:  Marcin Mielniczuk (MIM UW), Szymon Pajzert (MIM UW), Adam Sobecki (MIM UW), Jan Kopański (MIM UW), Bartosz Zięba (WAT), oraz kierownik zespołu – dr Maciej Cytowski (ICM UW). Przed rozpoczęciem konkursu drużyna przez kilka miesięcy intensywnie pracowała, korzystając z infrastruktury obliczeniowej oraz doświadczenia ekspertów ICM. W przygotowaniach i uczestnictwie w konkursie ASC17 otrzymała też wsparcie od firm ARM/Allinea, HPE, Intel oraz Nvidia.

Warsaw Team w świetnym stylu rozpoczęli przygodę z konkursami superkomputerowymi. Ich uczestnictwo w ASC17 odnotowały branżowe portale HPCwire oraz The Register. Zespół nie próżnuje: niebawem zaczyna przygotowania do kolejnych wyzwań. Tym razem będą to zawody Student Cluster Competition, organizowane w listopadzie podczas konferencji Supercomputing  2017 (SC17) w Denver (USA).

Asia Student Supercomputer Challenge (ASC) to prestiżowy konkurs dla młodych programistów promujący prace badawczo-rozwojowe związane z wykorzystaniem komputerów dużej mocy i nowatorskimi zastosowaniami superkomputerów we wszystkich branżach. Organizowany od r. 2012 w Chinach, ASC wzbudza zainteresowanie naukowców i inżynierów zajmujących się superkomputerami na całym świecie.

[iframe src=”https://www.youtube.com/embed/f6oRl-Vvjd8″ width=”560″ height=”315″ frameborder=”0″]

 

[iframe src=”https://www.youtube.com/embed/rP4J6Go08B0″ width=”560″ height=”315″ frameborder=”0″]

 

[iframe src=”https://www.youtube.com/embed/2v49bWsCBEM” width=”560″ height=”315″ frameborder=”0″]