Warsaw Team w finale konkursu ASC17

Ikona wpisu Warsaw Team w finale konkursu ASC17

Sześcioosobowy zespół studentów z Warszawy pracujący pod kierunkiem dr. Macieja Cytowskiego z ICM zakwalifikował się do finału ASC17 – prestiżowego turnieju dla młodych pasjonatów zainteresowanych tworzeniem oprogramowania dla superkomputerów.

ASC Student Supercomputer Challenge to międzynarodowy konkurs, którego celem jest umożliwienie wymiany doświadczeń utalentowanym młodym programistom oraz promowanie prac badawczo-rozwojowych dotyczących wykorzystania komputerów dużej mocy i nowatorskich zastosowań superkomputerów we wszystkich branżach. Organizowany od r. 2012 w Chinach, ASC wzbudza zainteresowanie naukowców i inżynierów zajmujących się superkomputerami na całym świecie.

Zadanie, z którym musieli zmierzyć się zawodnicy, polegało na takim zoptymalizowaniu aplikacji, by maksymalnie wykorzystać możliwości obliczeniowe zaprojektowanego przez użytkowników klastra o mocy nieprzekraczającej 3 kW. Wymagało to dogłębnej wiedzy o nowoczesnych architekturach komputerowych i akceleratorach obliczeń oraz umiejętności jej zastosowanie do rozwiązania konkretnych problemów. Podczas przygotowań studenci uzyskali dostęp do najpotężniejszego komputera na świecie: Sunway TaihuLigh. W finale jednym z najważniejszych zadań będzie przyśpieszenie kodu na tym właśnie komputerze.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się około 230 zespołów, z których do finału wyłoniono jedynie 20. Wśród finalistów znalazł się zespół Warsaw Team w składzie:

  • Jan Kopański, student III roku, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, UW
  • Marcin Mielniczuk, student III roku, Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, UW
  • Adam Sobecki, student II roku, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, UW
  • Szymon Pajzert, student II roku, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, UW
  • Bartosz Zięba, student III roku, Kryptologia i Cyberbezpieczeństwo, WAT
  • Michał Bedliński, student II roku, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, PW

Mentorem zespołu jest dr Maciej Cytowski z ICM.

Członkom zespołu gratulujemy i trzymamy kciuki za ich zwycięstwo. Finał konkursu ASC17 odbędzie się w dniach 24–28 kwietnia w chińskim National Supercomuputing Center w Wuxi.

A oto klip wideo, w którym przedstawiamy członków Warsaw Team:

[iframe src=”https://www.youtube.com/embed/f6oRl-Vvjd8″ width=”560″ height=”315″ frameborder=”0″]