Superkomputery ICM wspomagają CERN w eksperymencie LHCb

Obrazek do aktualnosci Moce obliczeniowe ICM wspomagają CERN w eksperymencie LHCb

Zespół naukowców z CERN prowadzących projekt LHCb (Large Hadron Collider beauty experiment) poinformował niedawno o pierwszym śladzie różnic pomiędzy materią a antymaterią wyłaniającym się z ich badań. Do analizy ogromnych ilości danych generowanych przez Wielki Zderzacz Hadronów wykorzystywane są setki tysięcy komputerów na całym świecie. Wśród ośrodków udostępniających CERN swoje moce obliczeniowe znajduje się również ICM.

Prowadzenie eksperymentów w ramach LHCb nie byłoby możliwe bez zaawansowanych urządzeń technicznych ani ogromnych zasobów obliczeniowych połączonych w ogólnoświatowy system zwany gridem obliczeniowym. Swój udział w analizie danych mają także polskie ośrodki komputerów dużej mocy (KDM), które przeznaczają część swoich zasobów obliczeniowych na rzecz LHCb.

Od 2012 roku w polskich centrach superkomputerowych analiza danych z eksperymentu LHCb związana była z uruchomieniem ponad 28 mln zadań obliczeniowych, które wykorzystały więcej niż 92 mln CPU-godzin.

Komputery ICM były w tym okresie wykorzystywane przez 8 898 603 CPU-godziny, co oznacza że przez 365 dni w roku 200 procesorów (rdzeni obliczeniowych) 24 godziny na dobę pracuje w ICM na potrzeby analizy danych LHCb.

O sposobach selekcji danych wytwarzanych przez Wielki Zderzacz Hadronów rozmawialiśmy w maju 2015 r. z dr. Timem Smithem z CERN. Zachęcamy do obejrzenia tego wywiadu:

[iframe src=”https://www.youtube.com/embed/wbdRngwPO64?list=PL-rxsnwogihT5-j1_AfXkIiRjpuU9OS3a” width=”560″ height=”315″ frameborder=”0″]