Rusza ósma edycja Matematyki dla Ciekawych Świata

Matematyka dla Ciekawych Świata VIII edycja

2 marca rozpocznie się VIII edycja „Matematyki dla Ciekawych Świata” – projektu edukacyjnego skierowanego do młodzieży szkolnej. Zajęcia obejmą ok. 200 uczestników i będą się odbywały co tydzień od 2 marca do 8 czerwca 2017 r. na Kampusie Ochota UW.

Celem projektu jest rozwijanie zainteresowań matematyką oraz jej zastosowaniami wśród uczniów szkół średnich. Jak twierdzą sami organizatorzy, naczelną zasadą jest pokazanie matematyki innej niż w szkole. Priorytetem jest rozbudzenie ciekawości i wyobraźni matematycznej uczestników oraz nauka ścisłego rozumowania.

Podczas tegorocznej edycji w grupie licealnej uczestnicy zajmą się przede wszystkim tematyką szyfrowania i kryptografii. Wykorzystają do tego zarówno narzędzia matematyczne, jak i programistyczne. Spora część ćwiczeń będzie miała charakter pracy przy komputerze – praktykując szyfrowanie, uczestnicy będą jednocześnie uczyć się programowania w języku Python. Do wzięcia udziału w zajęciach nie jest konieczna umiejętność programowania – wystarczy sama chęć, by poznać jego podstawy. W programie przewidziano też dodatek dotyczący teoretycznej informatyki, czyli tzw. teorii języków.

Dla gimnazjalistów przygotowano program zatytułowany Geometria Wszechświata. Choć uczestnicy będą zajmować się geometrią, to jednak mogą spodziewać się zajęć zupełnie innych niż w szkole. Dowiedzą się między innymi, że suma kątów w trójkącie nie zawsze musi równać się 180 stopni, a także czym są wyższe wymiary, a nawet o czym mówi szczególna i ogólna teoria względności. Choć program zajęć będzie wychodził poza ramy nie tylko gimnazjalnego, ale i maturalnego kursu matematyki, będzie dostosowany do gimnazjalistów.

„Matematyka dla Ciekawych Świata” jest realizowana przez ICM w partnerstwie z Urzędem M. St. Warszawy oraz we współpracy z Wydziałem MIM UW. Projekt wspiera Fundacja mBanku. Więcej szczegółów na stronie ciekawi.icm.edu.pl.