ICM UW liderem projektu nagrodzonego w konkursie CHIST-ERA ORD

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) rozpoczyna realizację międzynarodowego projektu FAIRBiRDS:  Dane i oprogramowanie FAIR do badania ptaków: domknięcie cyklu życia badań w długim ogonie danych badawczych. Projekt koordynowany przez ICM UW, znalazł się wśród dziewięciu najwyżej ocenianych inicjatyw B+R,  spośród 34 wniosków złożonych w konkursie CHIST-ERA ORD.

Projekt FAIRBiRDS łączy we wspólnym interdyscyplinarnym zespole wiodących ekologów ptasich oraz specjalistów IT i realizowany będzie przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz zespołami badawczymi z Belgii, Brazylii, Francji i Holandii. Celem naukowców jest stworzenie ustandaryzowanego repozytorium otwartych danych ekologicznych, powiązanego z repozytorium recenzowanego otwartego oprogramowania naukowego, pozwalającego na analizy tych danych.

„Zadaniem projektu, finansowanego w polskiej części przez NCN, jest standaryzacja modelu danych nauk ekologicznych, a ostatecznym celem jest stworzenie przejrzystego krajobrazu badawczego dla nauk ekologicznych, opartego na otwartych danych badawczych, narzędziach analitycznych i publikacjach, opisanych bogatymi metadanymi i powiązanych wzajemnymi relacjami” – mówi dr inż. Robert Sot, koordynator prac B+R konsorcjum FAIRBiRDS, dyrektor ICM UW.

Wśród dziewięciu zwycięskich projektów konkursu CHIST-ERA Open & Re-usable Research Data & Software (ORD) znalazło się aż pięć z udziałem naukowców z Polski. O finansowanie mogły starać się konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych, pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów. Kierownik polskiego zespołu musiał posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Celem sieci CHIST-ERA jest wspieranie badań z zakresu technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych.

Więcej informacji na stronach NCN oraz CHIST-ERA.


Członkowie konsorcjum FAIRBiRDS

Polska: Uniwersytet Warszawski (ICM UW – koordynator projektu) oraz Uniwersytet Jagielloński

Belgia: University of Antwerp

Brazylia: Universidade Federal de Viçosa

Francja: CEFE/CNRS – Centre d’Ecologie Fonctionnelle & Evolutive (The French National Centre for Scientific Research)

Holandia: NIOO-KNAW – The Netherlands Institute of Ecology (The Royal Netherlands Academy of Arts & Sciences)