Przedstawiamy głównych mówców konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2021 (SCFE ’21)

Supercomputing Frontiers Europe 2021 Keynote Speakers

Mamy przyjemność poinformować o sfinalizowaniu listy głównych mówców na nadchodzącej konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2021. Są to:

  • Anders Jensen, Executive Director, EuroHPC Joint Undertaking;

  • Irene Qualters, Associate Laboratory Director, Simulation & Computation, Los Alamos National Laboratories, USA;

  • Roberto Car, Chemistry, Princeton University;

  • Hiroaki Kitano, Systems Biology Institute, Tokyo.

 

Luminarze ci zaprezentują raporty na temat programu rozwoju superkomputingu eksaskali w Europie do roku 2027 [A. Jansen]; badań obliczeniowych w Laboratoriach Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych [I. Qualters]; obliczeń własności nowych materiałów używając zasad pierwszych (ab-initio) wspomaganych metodami sztucznej inteligencji [R. Car] oraz problemu czy komputer (maszyna Turinga) będzie w stanie zdobyć Nagrodę Nobla [H. Kitano].

Konferencja organizowana jest przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) na Uniwersytecie Warszawskim i odbędzie się zdalnie w dniach 19-23 lipca 2021 r.

Rejestracja jest bezpłatna dla wszystkich zainteresowanych.

 

„SCFE ma na celu wypełnienie niszy wśród kilku doskonałych i znacznie większych, bardziej ogólnych konferencji. Główny nacisk kładziemy na „granice”(„frontiers”): śmiałe wizje i pomysły, które mogą kształtować przyszły postęp; nowe technologie komputerowe umożliwiające odkrycia naukowe i opracowywanie nowych metod obliczeniowych i analitycznych, a także obniżanie barier dostępu do mocy obliczeniowej dla nowych grup użytkowników i na znacznie szerszych obszarach geograficznych” – mówi dr Marek Michalewicz, dyrektor ICM Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodniczący Komitetów Naukowego i Organizacyjnego Supercomputing Frontiers Europe 2021.

 

Sylwetki głównych prelegentów SCFE’21

PONIEDZIAŁEK, 19 LIPCA

Anders Dam Jensen – Dyrektor Naczelny EuroHPC Joint Undertaking

Jensen od okresu studiów interesował się superkomputerami. Pierwsze 10 lat pracował jako inżynier rozwijając hardware i oprogramowanie do układów wbudowanych. W latach ‘90, pracował dla Symbol Technologies i był pionierem technologii sieci bezprzewodowej IEEE802.11 w. Po dziesięciu latach pracy jako inżynier Jensen dołączył do Cargolux Airlines International jako dyrektor IT. W 2011 roku został Dyrektorem ICTM w NATO, gdzie był odpowiedzialny za wszystkie usługi informacyjne i IT, a także za jedną z największych tajnych sieci w Europie. W 2020 r. został dyrektorem naczelnym EuroHPC Joint Undertaking, wspólnej inicjatywy UE, krajów europejskich i partnerów prywatnych, w celu opracowania światowej klasy ekosystemu superkomputerowego w Europie, z proponowanym budżetem w wysokości 8 mld euro. Jensen posiada tytuł magistra nauk ścisłych oraz magistra administracji na Politechnice Duńskiej. Mieszka w Luksemburgu, jest żonaty z Mette oraz jest dumnym ojcem dwójki dzieci.


Irene Qualters – Dyrektor Laboratorium ds. Symulacji i Obliczeń w Los Alamos National Laboratory, jednym z czołowych laboratoriów Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych

Przez 20 lat pracy w Cray Research Qualters nadawała kierunek rozwoju wysokowydajnych technologii obliczeń równoległych służących zwiększeniu tempa odkryć naukowych. Następnie, jako wiceprezes Merck Research Labs, kierowała systemami informatycznymi koncentrując się na oprogramowaniu i danych tak, aby przyspieszyć wszystkie fazy badań farmaceutycznych. Qualters pełniła również funkcję Senior Science Advisor w Dyrekcji ds. Obliczeń, Informatyki i Inżynierii (CISE) w National Science Foundation (NSF), gdzie była odpowiedzialna za rozwój wizji NSF i portfela inwestycji w dziedzinie wysokowydajnych obliczeń, a także odgrywała wiodącą rolę w międzyagencyjnych, przemysłowych i akademickich przedsięwzięciach mających na celu rozwój obliczeń. Następnie objęła rolę zastępcy dyrektora Laboratorium ds. Symulacji i Obliczeń w LANL. Irene Qualters kieruje programami, które zapewniają najnowocześniejsze narzędzia do prowadzenia i interpretowania wyników eksperymentów oraz fundamentalnego zrozumienia systemów złożonych.


WTOREK, 20 LIPCA

Roberto Car– Profesor chemii na Princeton University, współtwórca metody dynamiki molekularnej ab-initio nazwanej od jego imienia metodą Car-Parinello, laureat nagrody Gordona Bella w roku 2020

Car jest fizykiem teoretycznym materii skondensowanej i fizyko-chemikiem. Jest znany z metody dynamiki molekularnej ab-initio, którą wprowadził wraz z Michele Parrinello, a także z badań struktury elektronowej i symulacji układów nieuporządkowanych. Car urodził się w Trieście (Włochy) i jest absolwentem Politechniki w Mediolanie. Po odbyciu stażu podoktorskiego w EPFL (Szwajcaria) oraz w Centrum Badawczym IBM TJ Watson zajmował stanowiska profesora fizyki w SISSA oraz na Uniwersytecie Genewskim. Od 1999 r. jest profesorem chemii w Princeton Institute for the Science and Technology of Materials na Uniwersytecie Princeton, gdzie jest również profesorem nadzwyczajnym fizyki oraz Programu Matematyki Stosowanej i Obliczeniowej. Car otrzymał wiele nagród, w tym: Nagrodę Europhysics w 1990 r.; Nagrodę APS Rahmana w 1995 r.; Medal Diraca w 2009 r. (ICTP); Nagrodę IEEE Fernbach w 2009 r.; Nagrodę Berni J. Alder CECAM 2010 w dziedzinie Fizyki Obliczeniowej; Nagrodę Fermiego w 2012 r. przyznawaną przez Włoskie Towarzystwo Fizyczne, nagrodę ACS Theoretical Chemistry Award 2016 oraz Medal Franklina w dziedzinie chemii w 2021 r. Roberto Car posiada honorowe stopnie naukowe z uniwersytetów włoskich i szwajcarskich. Od 2016 r. jest członkiem National Academy of Sciences of the USA.


ŚRODA, 21 LIPCA

Hiroaki Kitano– Prezes The Systems Biology Institute w Tokio, Prezes i Dyrektor Generalny Sony Computer Science Laboratories, Inc.

Zainteresowania badawcze Kitano obejmują biologię obliczeniową, sztuczną inteligencję, robotykę, biologię systemów i otwarty system energetyczny. Otrzymał tytuł doktora nauk komputerowych na Uniwersytecie w Kioto. Jego kariera naukowa obejmuje stanowisko dyrektora projektu w Kitano Symbiotic Systems Project, ERATO, Japan Science and Technology Corporation w Tokio. Kitano jest także redaktorem naczelnym npj Systems Biology and Applications oraz założycielem The RoboCup Federation. Kitano współpracował z wieloma firmami i instytucji badawczych na całym świecie, w tym ALSTOM, Mitsubishi Chemical Holdings, European Molecular Biology Laboratory (EMBL), Imperial College London, Univ. Manchester i Swiss Systems-X Program. Kitano otrzymał szereg nagród: w 1993 r. Computers and Thought Award od International Joint Conferences on Artificial Intelligence; Prix Ars Electronica 2000; Japan Design Culture Award 2001; Good Design Award 2001 oraz Nature’s 2009 Japan Mid-Career Award for Creative Mentoring in Science. Występował także jako artysta na Biennale di Venezia 2000 i Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku na wystawie Worksphere w 2001 r. W 2021 r. został członkiem Stowarzyszenia na rzecz Postępu Sztucznej Inteligencji (the Association for the Advancement of Artificial Intelligence).

 

Supercomputing Frontiers Europe 21, July 19-23 digital

 

Informacje o SCFE21

Międzynarodowe wydarzenie Supercomputing Frontiers Europe to konferencja dla społeczności HPC (High Performance Computing) służąca interakcji i omawianiu wizjonerskich pomysłów. Format trzydniowej konferencji i dwudniowych warsztatów ma na celu połączenie wiedzy z praktyką. Głównymi tematami będą HPC / superkomputery, sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe. Program obejmie specjalne bloki prezentujące osiągnięcia w Indiach i Afryce.

Aby umożliwić dostęp dla uczestników z różnych stref czasowych, sesje będą odbywać się równolegle na całym świecie:

  • 7:00-11:30 (San Francisco, LA),
  • 14:00-20:30 (Warszawa, Lagos),
  • 18:30-1:00 (New Delhi),
  • 21:00-3:30 (Tokio).

Organizatorzy szacują, że tegoroczna konferencja podobnie jak w 2020 r. kiedy zarejestrowało się 1100 uczestników z 67 krajów, przyciągnie naukowców, ekspertów branżowych i studentów z całego świata.

 

Po więcej informacji dotyczących konferencji zapraszamy na stronę internetową: https://supercomputingfrontiers.eu/2021/

Śledź także SCFE na Twitterze: https://twitter.com/SCFE_conference

Pełny program konferencji oraz informacje dotyczące rejestracji będą dostępne wkrótce.