Warsaw Team z wysokimi wynikami na ASC Student Supercomputer Challenge

Jesteśmy niezwykle dumni z Warsaw Team, który uzyskał wysokie noty w finałach ASC Student Supercomputer Challenge 20-21. Nasi studenci zdobyli złoto w konkurencji Machine Learning “Language Exam (LE) Challenge” oraz brąz w aplikacji PRESTO. Warsaw Team był jednym z siedmiu zagranicznych finalistów biorących udział w wirtualnej rywalizacji i w tej kategorii dwukrotnie zajął pierwsze miejsce w testach benchmarkowych: HPL z wynikiem 21,78 TFlops, oraz HPCG z wynikiem 619,75 GFlops. GRATULUJEMY!

Członkami Warsaw Team są obecnie: Marek Skiba, Patrycja Krzyna, Paweł Pawłowski, (wszyscy na Uniwersytecie Warszawskim) oraz Marek Masiak (University College London) i Jan Malinowski (University of Oxford). Zespół jest szkolony przez trzech pracowników Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego: Macieja Szpindlera, Marcina Semeniuka i Michała Hermanowicza; oraz Łukasza Kondraciuka z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Finały ASC Student Supercomputer Challenge 2020-2021 (ASC20-21) odbyły się w dniach 8-12 maja 2021 roku. 28 drużyn, które zakwalifikowały się spośród 350 uniwersytetów na całym świecie, zmierzyło się z kilkoma wymagającymi zadaniami. Jednym z nich było poszukiwanie pulsarów przy użyciu oprogramowania  open-source PRESTO (PulsaR Exploration and Search Toolkit), a także rzeczywistych danych obserwacyjnych zebranych przez FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope) do poszukiwania sygnałów pulsarów w jak najkrótszym czasie. Więcej informacji o zadaniu konkursowym wspieranym przez National Astronomical Observatories of Chinese Academy of Sciences (NAOC) można znaleźć pod tym linkiem.

W ramach zawodów odbyły się warsztaty AI&HPC Connection z udziałem światowej sławy ekspertów [cyt. za: HPC Wire]. W 26. spotkaniu wzięli udział: Jack Dongarra, przewodniczący Komitetu Doradczego ASC i wybitny profesor na Uniwersytecie Tennessee; Thomas Sterling, dyrektor AI Computing Systems Laboratory (AICSL), profesor Informatyki i Technologii Komputerowych na Indiana University, Bloomington; Marek Michalewicz, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego – inicjator udziału reprezentacji Polski w najważniejszych konkursach SCC na świecie.

ASC Student Supercomputer Challenge to największy konkurs superkomputerowy dla studentów, gdzie liczba aplikujących drużyn przekracza 300, z czego do ścisłego – 72-godzinnego finału – przechodzi od 20 do 30 z nich (w tej edycji 28). Warsaw Team (WT) znalazł się wśród nielicznych zespołów, które odbyły turniej wirtualnie, razem ze studentami z Hong Kongu, Kolumbii, Tajlandii, Tajwanu, Australii i Rosji. Pozostałe 21 zespołów z Chin kontynentalnych rozegrało spotkanie stacjonarnie z Uniwersytetu w Shenzhen. Łącznie w eliminacjach do edycji 20-21 wzięło udział przeszło 8500 studentów z 350 uniwersytetów z 6 kontynentów.

7 najlepszych zespołów spoza Chin wzięło udział w konkursie online, wykorzystując AWS jako platformę chmury obliczeniowej. Wszystkie zespoły zmierzyły się z trudnymi zadaniami, w tym: poszukiwaniem pulsara, użyciem sztucznej inteligencji do chińskich zadań egzaminacyjnych z jęz. angielskiego (Language Exam Challenge), symulacją obliczeń kwantowych, benchmarkami wysokiej wydajności HPL i HPCG, rywalizacją grupową i tajemniczą aplikacją.


Konkurs ASC Student Supercomputer Challenge jest sponsorowany i organizowany przez Asia Supercomputer Community oraz wspierany przez azjatyckich, europejskich i amerykańskich ekspertów oraz instytucje. Głównym celem ASC jest zachęcanie do wymiany i szkolenia młodych talentów superkomputerowych z różnych krajów, ulepszanie aplikacji superkomputerowych i możliwości badawczo-rozwojowych, stymulowanie rozwoju superkomputerów oraz promowanie innowacji technicznych i przemysłowych. Pierwsze zawody ASC Student Supercomputer Challenge odbyły się w 2012 r. i od tego czasu przyciągnęły prawie 10 000 studentów z całego świata.