[Zaproszenie] Nadzieje One Health w dobie antropocenu – wykład online dr Anety Afelt, która przewidziała pandemię koronawirusa prawie na rok wcześniej

ICM Seminars_ Aneta Afelt_The promises of the One Health concept in the age of anthropocene

Wirtualny wykład dr Anety Afelt odbędzie się 28 maja o 16:00 (CEST). Dr Afelt jest geografem zdrowia zajmującym się epidemiologią w skali globalnej. Badania dr Afelt mówią w jaki sposób zniszczenie naturalnie społeczno-ekologicznej niszy wpływa na zagrożenie pojawienia się nowych epidemii. Dr Afelt przewidziała pandemię koronawirusa prawie rok przed jej wybuchem.

W czwartek, 28 maja, zapraszamy na kolejny wykład w ramach cyklicznych Wirtualnych Seminariów ICM z Nauk Obliczeniowych i Informatyki. Tym razem naszym gościem będzie dr Aneta Afelt, która wygłosi wykład zatytułowany Nadzieje One Health w dobie antropocenu (The promises of the One Health concept in the age of anthropocene). Podczas wykładu przedstawi ona przedmiot swoich badań, którym jest koncepcja One Health gdzie środowisko, epidemiologia i epizootiologia uważane są za wzajemnie powiązane procesy umiejscowione w niszach socjalno-ekologicznych. W wynikach badań dr Afelt dowodzi, że degradacja ekosystemów pociąga za sobą konsekwencje epidemiologiczne.

Czas i miejsce: 28 maja 2020, godz. 16:00, ONLINE

Bezpłatna rejestracja: https://supercomputingfrontiers.eu/2020/tickets/neijis7eekieshee/

Zapraszamy naukowców, studentów oraz wszystkich zainteresowanych, do udziału w Wirtualnych Seminariów ICM z Nauk Obliczeniowych i Informatyki!

Seminaria otwarte są na cały świat i odbywają się w języku angielskim. Wszystkie poprzednie wykłady można obejrzeć tutaj.


ABSTRAKT

W maju 2019 roku ukazał się artykuł: Anthropocene now: influential panel votes to recognise Earth’s new epoch sytuując w stratygrafii historii Ziemi nową epokę geologiczną – dominację wpływu człowieka na kształt środowiska Ziemi. Usytuowanie człowieka jako centralnej postaci w niszy ekologicznej skutkuje masywnym podporządkowaniem i przekształceniem środowiska przyrodniczego dla jego potrzeb. Niestety, konsekwencją tego jest rabunkowa eksploatacja zasobów naturalnych. Konsekwencje społeczne są niespodziewane – globalny wzrost zagrożenia epidemiologicznego. Obecna pandemia Covid-19 jest tego doskonałym przykładem. Wydaje się, że jedną z najważniejszych kwestii ery antropocenu jest to, jak utrzymać stabilne warunki epidemiologiczne na świecie teraz i w przyszłości. Koncepcja One Health proponuje tu zmianę paradygmatu i głębokie spojrzenie na źródła naszego dobrobytu – na nasze relacje z naturą. Nasz stan zdrowia jest współzależny z dobrostanem środowiska naturalnego. Brak równowagi socjo-ekologicznej skutkuje uwalnianiem patogenów z nisz ekologicznych. Czy zrównoważony rozwój nisz socjo-ekologicznych może nam pomóc? Spójrzmy na wyniki!

ANETA AFELT

Dr Aneta Afelt jest geografem pracującym w obszarze geografii zdrowia. Przedmiotem jej badań jest koncepcja One Health, gdzie środowisko, epidemiologia i epizootiologia uważane są za wzajemnie powiązane procesy umiejscowione w niszach socjalno-ekologicznych. W wynikach badań dr Afelt dowodzi, że degradacja ekosystemów pociąga za sobą konsekwencje epidemiologiczne. Pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Obliczeniowego Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie jest badaczem zaproszonym do współpracy z Espace-DEV, IRD – Institut de Recherche pour le Développement, Montpellier, Francja. Jest również członkiem komitetu naukowego Covid-19 przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce oraz konsultantem naukowym polskiego przedstawicielstwa przy Europejskiej Agencji Badań do spraw działań poświęconych Covid-19.

WYBRANE PUBLIKACJE DR AFELT

Genetic diversity of coronaviruses in bats in Lao PDR and Cambodia. [Infection Genetics and Evolution, 48 (2017) 10–18]
Incidence of dengue and chikungunya viruses in mosquitoes and human patients in border provinces of Vietnam [BioMed Central, Springer Nature, 9 November 2017]
Japanese encephalitis in Indonesia: An update on epidemiology and transmission ecology [Acta Tropica, 187(2018), 240-247]
Distribution of bat-borne viruses and environment patterns [Infection Genetics and Evolution 58(2018), 181-191]
Bats, Coronaviruses, and Deforestation: Toward the Emergence of Novel Infectious Diseases? [Frontiers in Microbiology (11 April 2018)]
Bats, Bat-Borne Viruses, and Environmental Changes [in: Bats, IntechOpen (July 4th 2018)]