Supercomputing Frontiers Europe 2020 – pierwsza GLOBALNA WIRTUALNA KONFERENCJA o superkomputingu w Polsce

Supercomputing Frontiers Europe_VIRTUAL_GLOBAL_CONFERENCE_#SCFE20

Informujemy, że tegoroczna, szósta edycja międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2020 odbędzie się w dniach 23-25 marca w przestrzeni wirtualnej “na całym świecie”. Zarówno prelegenci, jak i publiczność będą połączeni za pomocą wirtualnego systemu konferencyjnego ClickMeeting.

W ciągu trzech dni trwania konferencji ponad dwudziestu wybitnych zaproszonych mówców z całego świata wygłosi przemówienia na tematy z różnorodnych dziedzin nauki i technologii. Programu dopełni ponad 20 wyselekcjonowanych prac złożonych, oraz wiele prezentacji przedstawionych przez reprezentantów start-upów technologicznych, jak również świetnie znanych firm, liderów rynku komputerowego.

 

Głównymi tematami szóstej edycji SCFE20 są: nauki obliczeniowe wymagające olbrzymich zasobów superkomputerowych, takie jak biologia obliczeniowa, bioinformatyka, genomika i metagenomika (mikrobiom) i transkryptomika (pojedynczej komórki); Sztuczna inteligencja jako metodologia wspierająca w wielu dziedzinach naukowych (AI); kosmologia, astronomia i fizyka, zaawansowana inżynieria; przełomowe, nowe i powstające architektury komputerowe, w tym FPGA, RISC V i architektury neuromorficzne, a także inicjatywy EuroHPC; oraz kwantowy Internet i komunikacja kwantowa.

 

Trzej główni mówcy i tematy ich wykładów to:

  • James K. Gmizewski, Profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles: Emergent Atomic Switch Networks for Neuroarchitectonics;
  • Rob Knight, Profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego: Human Microbiome Project;
  • Ziogas Alexandros Nikolaos, zdobywca nagrody Bell’a w Superkomputingu w 2019 r., ETH Zurich, A Data-Centric Approach to Extreme-Scale Ab initio Dissipative Quantum Transport Simulations.

Nad specjalnym programem tej konferencji pracowaliśmy bardzo długo, w niektórych przypadkach zorganizowaliśmy udział kluczowych mówców z dwuletnim wyprzedzeniem, a gdy cały program został sfinalizowany, wybuch epidemii koronawirusa zniweczył nasz plan przeprowadzenie konferencji w pięknym Centrum Nauki Kopernika. Stworzyło to nową możliwość przekształcenia naszej konferencji z niszowego, specjalistycznego spotkania z ograniczoną liczbą uczestników w wydarzenie łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką, w dowolnym miejscu na świecie. Jedynym wymogiem jest dostęp do Internetu i uiszczenie symbolicznej opłaty – mówi dr Marek Michalewicz, dyrektor ICM i twórca serii konferencji Supercomputing Frontiers.


SUPERCOMPUTING FRONTIERS EUROPE 2020 – INFORMACJE DODATKOWE

Seria SCFE to miejsce spotkań dla nawybitniejszych twórców i liderów intelektualnych zarówno ze środowisk akademickich, jak i przemysłowych, w którym prezentuje się wizjonerskie pomysły, najważniejsze światowe trendy i znaczące innowacje w dziedzinie superkomputerów. Każdego roku koncentrujemy się na nieco innych tematach, ale zawsze dotyczy to pomysłów, które są najbardziej innowacyjne, przełomowe i mają potencjał znacząco wpłynąć na przyszły rozwój maszyn liczących i obliczeń superkomputerowych. Interesują nas także dziedziny badań naukowych, które moją największy potencjał zaistnienia jako wiodące aplikacje superkomputerów przyszłości.

 

Organizatorem wydarzenia jest Interdyscyplinarne Centrum Modelownia Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego – laureata pierwszego miejsca w konkursie MNiSW „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. ICM jako centrum badań i aplikacji w dziedzinie obliczeń numerycznych wielkiej skali (High Performance Computing – HPC), Big Data oraz sztucznej inteligencji (AI) aktywnie umacnia status uczelni badawczej przyznany UW na lata 2020-2026. Konferencja jest objęta patronatami Ministra Cyfryzacji oraz Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.


GLOBALNA WIRTUALNA KONFERENCJA

Supercomputing Frontiers Europe 2020

PROGRAM
https://supercomputingfrontiers.eu/2020/conference-programme/

REJESTRACJA
https://supercomputingfrontiers.eu/2020/registration/

 

@SCFE_conference | #SCFE20
https://twitter.com/SCFE_conference

WYDARZENIE NA FB
https://www.facebook.com/events/487503478826211/

 

ORGANIZATOR
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego
Uniwersytetu Warszawskiego

KONTAKT DLA MEDIÓW
Cezary Redzik, Kierownik Działu Promocji i Kontaktów z Mediami, c.redzik@nullicm.edu.pl

Patronages
Ministry of Digital AffairsUniversity of Warsaw
Gold Sponsors
Nec
Silver Sponsors
ComtegraHPEIntel
Bronze Sponsors
InspurSymkomIBMLenovo
Media Partners
CIOitwiz

Ministry of Science and Higher Education

The international conference Supercomputing Frontiers Europe 2019-2020 is a partially funded project under the contract 751/P-DUN/2019 from the funds of the Minister of Science and Higher Education designated for dissemination of science.