VI edycja Omics Data Science [zapowiedź]

Tuż po przerwie wakacyjnej rozpoczynamy rekrutację na VI edycję kursu Omics Data Science – Bioinformatyka i Analiza Wielkoskalowych Danych Biomedycznych. Nowy nabór w ramach limitu 24 miejsc startuje 1 października br. (zajęcia rozpoczniemy w lutym 2025 r.). Wszystkich zainteresowanych dalszymi szczegółami zachęcamy do zapisania się na listę mailingową na stronie kursu. Jednocześnie zapraszamy byłych i obecnych Uczestników na zamkniętą Grupę „OMICS Data Science” na Facebooku.

Powstaje Narodowa Infrastruktura Chmurowa dla Otwartej Nauki

ICM UW wspólnie z ACK Cyfronet AGH oraz WASKO S.A. zbudują nowoczesną infrastrukturę chmurową, umożliwiającą realizację prac B+R prowadzonych zgodnie z paradygmatem Otwartej Nauki. Infrastruktura ta zostanie stworzona w ramach projektu „Narodowa Infrastruktura Chmurowa PLGrid dla EOSC – PLGrid ICON” dofinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Istotną częścią inwestycji będzie zakup nowych klastrów chmurowych, które będą uruchomione w Centrum Danych ICM UW w Warszawie.

Top Disruptors in Healthcare 2024

Podczas czerwcowej konferencji AI & MEDTECH CEE zaprezentowano nowy raport „Top Disruptors in Healthcare – przegląd start-upów medycznych w Polsce i Europie Środkowej”. Obydwie inicjatywy od czterech lat wspiera swoim patronatem ICM UW. Tegoroczne zestawienie prezentuje 194 firmy, w tym Smarter Diagnostics – spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, wywodzący się z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego.

OPEN – nowa odsłona Repozytorium Publikacji Naukowych

Nowa wersja ogólnopolskiego repozytorium publikacji naukowych, znanego dotychczas jako Repozytorium CeON, jest już dostępna dla użytkowników. Odnowiony serwis, działający w ramach Platformy Otwartej Nauki ICM UW, zmienił nazwę na „Repozytorium Otwartych Publikacji Naukowych OPEN”. Serwis odwiedza rocznie ponad dwieście tysięcy użytkowników.

O projekcie MOSAIC na MediLabSecure Global Meeting w Paryżu

Dr Aneta Afelt wystąpiła na globalnej konferencji MediLabSecure w panelu dedykowanym wpływowi koncepcji One Health na krajową strategię zdrowotną. Spotkanie w paryskim Instytucie Pasteura dotyczyło regionalnej i wielosektorowej współpracy, której celem jest poprawa zdrowia na świecie.

Wprowadzenie do sieci neuronowych opartych na fizyce (PINNs)

W maju odbyły się warsztaty prowadzone wspólnie przez Center4ML (Wydział Fizyki) oraz ICM UW – w ramach projektu EuroCC2, pn. „ML Workshop: Physics-Informed Neural Networks and Neural Operators”. Nagrania z tego wydarzenia publikujemy na naszym kanale YT.

Wakacje z ICM UW w „Laboratorium dźwięków”

W poniedziałek 10 czerwca kończymy XV edycję Matematyki dla Ciekawych Świata pn. “Muzyczna matematyka – matematyczna muzyka”. W zajęciach wzięła udział setka uczniów z ponad 30 szkół z Warszawy i okolic. Jednocześnie rozpoczynamy rekrutację na edycję wakacyjną XV bis – “Laboratorium dźwięków”.

Zapisy na kursy z zarządzania danymi tylko do końca kwietnia

Już ponad 3500 uczestników korzysta z dostępnych na platformie Navoica pierwszych w Polsce internetowych kursów z zarządzania danymi badawczymi dla naukowców i data stewardów. Za ich przygotowanie odpowiadali eksperci z Platformy Otwartej Nauki ICM UW. Na kursy można zapisywać się do końca kwietnia.

1000 zbiorów w Repozytorium Otwartych Danych

2 lipca 2015 roku rozpoczęło funkcjonowanie pierwsze polskie repozytorium danych badawczych – RepOD. 31 lipca 2015 roku na platformie opublikowano pierwszy zbiór danych. Dziś w repozytorium dostępnych jest już ponad tysiąc zbiorów danych badawczych.

Muzyczna matematyka – matematyczna muzyka

Zapraszamy na XV edycję Matematyki dla Ciekawych Świata, czyli kursu dla uczniów szkół średnich realizowanego wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa. W tym roku wspierać nas będą także Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Magazyn Presto, gdyż tematem tej edycji jest:
“Muzyczna matematyka – matematyczna muzyka”.