List rektora do społeczności UW
8 maja 2025W związku z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce na Uniwersytecie Warszawskim, publikujemy list rektora prof. Alojzego Z. Nowaka do społeczności UW.
W związku z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce na Uniwersytecie Warszawskim, publikujemy list rektora prof. Alojzego Z. Nowaka do społeczności UW.
7 maja 2025 r. doszło do dramatycznych wydarzeń na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego, które poruszyły całą społeczność akademicką. Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi zamordowanej Pracownicy oraz ciężko ranionego Strażnika UW.
W tych trudnych chwilach pragniemy przekazać nasze najgłębsze wyrazy współczucia i wsparcia dla wszystkich dotkniętych tą tragedią.
Zespół kierowany przez śp. prof. Piotra Bałę, w ramach projektu HEAP – Human Exposome Assessment Platform finansowanego z programu Horyzont 2020, opracował nowatorskie narzędzie do szybkiego wykrywania sekwencji wirusów HPV. Praca pt. “HPV-KITE: sequence analysis software for rapid HPV genotype detection“, której pierwszym autorem jest dr Marek Nowicki z ICM UW, właśnie została opublikowana w […]
Platforma Otwartej Nauki ICM UW przygotowała zaktualizowaną wersję publikacji: ”Zarządzanie danymi badawczymi. Poradnik dla naukowców i data stewardów”. W poradniku omówione zostały wytyczne i regulacje dotyczące danych badawczych, przeanalizowany proces zarządzania danymi badawczymi w całym cyklu ich życia; przestawiono także istotne zagadnienia prawne.
Narodowe Centrum Nauki przyznało granty mistrzowskie dla doświadczonych naukowców. Finansowanie otrzymało siedem wniosków, w tym projekt badawczy prof. dr. hab. Piotra Andrzeja Gwiazdy, który będzie realizowany w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapraszamy na wykład otwarty dr. Jeffreya Burgorfa z Uniwersytetu Northwestern pt. “New horizons in the analysis of time series: from neurons to behaviours”, przygotowany w ramach wizyty mentoringowej programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (Działanie I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”).
W Bioinformatics ukazał się artykuł dr. Mirona Kursy z ICM UW pt. “Vistla: identifying influence paths with information theory”. Opisuje on algorytm Vistla służący do analizy danych z obserwacji systemów złożonych, w szczególności tych spotykanych w organizmach żywych, badanych wysokoprzepustowymi metodami molekularnymi.
W połowie grudnia odbyły się w Warszawie spotkania robocze MOSAIC trzech partnerów projektowych: African Conservation Centre (ACC) – Institut de Recherche pour le Développement (IRD) – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW). Zadanie “Multi-site application of Open Science in the creAtion of healthy environments Involving local Communities (MOSAIC)” realizuje w sumie 15 instytucji z całego świata…
Minął niespełna rok od premiery repozytorium Dane Badawcze UW. Serwis rozwija się dynamicznie i jest chętnie wykorzystywany przez naukowców — za jego pośrednictwem udostępnianych jest już ponad 500 zbiorów danych badawczych. Badacze i badaczki deponujący swoje dane promują w ten sposób swoją pracę i dzielą się wynikami prowadzonych badań.
ICM UW od kilku lat angażuje się w budowę i obsługę sieci na najważniejszym wydarzeniu HPC w ciągu roku. Tym razem, przypadająca w listopadzie konfernecja “The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage, and Analysis” [SC24] odbyła się w Atlancie.