SCinet 2024 Gold Contributor
ICM UW od kilku lat angażuje się w budowę i obsługę sieci na najważniejszym wydarzeniu HPC w ciągu roku. Tym razem, przypadająca w listopadzie konfernecja “The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage, and Analysis” [SC24] odbyła się w Atlancie.
Corocznie kluczowym wkładem ICM UW w konferencję jest pomoc przy powstawaniu sieci SCinet. Zbudowane w tym celu przez ICM wirtualne laboratorium sieciowe, umożliwia testowanie architektury przed jej wdrożeniem na rzeczywiste urządzenia. W pracach tych – jako członkowie większego zespołu pn. SCinet Routing Team – uczestniczą: Jarosław Skomiał (od 2018 r.) oraz Bartosz Drogosiewicz (od 2021 r.). Ich osobiste zaangażowanie przełożyło się podczas SC w Atlancie na uzyskanie prestiżowego statusu Gold Contributor dla Uniwersytetu Warszawskiego.
Prowadzone przez nas laboratorium stale się rozwija, stawiając przed nami nowe wyzwania, w tym równoległe prowadzenie środowiska skoncentrowanego na technologiach kontenerowych i Kubernetes. Coraz częściej pełnimy również role mentorskie, wspierając nowych członków w nauce procedur i systemów oraz w budowie sieci – komentuje Bartosz Drogosiewicz z ICM UW – SCinet Routing Team.
W tym roku SCinet został podzielony na dwie części: stabilną – skupioną na automatyzacji i najlepszych praktykach oraz eksperymentalną – przeznaczoną na testowanie innowacji sieciowych w ramach Network Research Exhibition. Celem pozostało stworzenie bardziej zaawansowanej i wydajnej sieci w porównaniu z poprzednimi edycjami.
SCinet w liczbach:
- 8.41 Tbps szczytowej przepustowości sieci do Internetu
- 27 połączeń do IXP; 400Gx18, 100Gx8, 10Gx1
- 36 demonstracji/eksperymentow
- 200 wolontariuszy z 9 krajów
- 114 instytucji i 78 organizacji wolontariackich
- 36 kontrybutorów o różnych poziomach zaangażowania
Międzynarodowa konferencja SC24 w Atlancie (17-22.11), poświęcona komputerom wysokiej wydajności, sieciom, pamięci masowej i analizie danych, obyła się pod hasłem „hpc creates.” i zgromadziła ponad 18 000 uczestników oraz 494 wystawców. Pełny program wydarzenia jest dostępny na stronie: sc24.supercomputing.org.