Supercomputing Frontiers to coroczna międzynarodowa konferencja, która stanowi platformę dla „Liderów Myśli” (ang. thought leaders) ze środowisk akademickich i przemysłowych do interakcji i omawiania wizjonerskich pomysłów, ważnych trendów i istotnych innowacji w dziedzinie superkomputerów. Słowo frontiers (granice) w nazwie konferencji należy interpretować bardzo szeroko – granice nie mają znaczenia, gdy mówi się o nauce.
Pierwsze trzy edycje konferencji „Supercomputing Frontiers” zostały zorganizowane w Singapurze przez A*STAR Centrum Zasobów Obliczeniowych oraz National Supercomputing Center Singapore. Spotkania SCF zostały zainicjowane przez dr. Marka Michalewicza, ówczesnego dyrektora Centrum Zasobów Obliczeniowych A*STAR. Kolejne edycje 2018-2021 zostały przeniesione do Polski, przemianowane na „Supercomputing Frontiers Europe” i organizowane przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencje prezentują bogaty program naukowy. Podczas wirtualnego spotkania w 2021 r. tematami przewodnimi były specjalne architektury, chmura hybrydowa / HPC, inteligentne systemy, hybrydowe obliczenia kwantowe i HPC, omika i biologia systemów, konwergencja metod HPC, sztucznej inteligencji i Big Data, metody semantyczne i graficzne, i nie tylko. W programie znalazły się również wybrane osiągnięcia w Indiach i Afryce.
Corocznie w SCF udział biorą wybitni prelegenci, w tym światowej sławy główni mówcy (ang. keynote speakers):
Skorzystaj z poniższych linków, jeśli chcesz zapoznać się z programami konferencji Supercomputing Frontiers Europe lub zobaczyć prelekcje i poczuć się jak w sali konferencyjnej:
Wirtualne Seminaria ICM z Nauk Obliczeniowych i Informatyki (Virtual ICM Seminars in Computer and Computational Science), zainicjowane przez dr. Marka Michalewicza i organizowane przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, były kontynuacją konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2020, która odbyła się wirtualnie w marcu 2020 roku.
Światowe spotkania online w formie Open Science w zakresie HPC, sztucznej inteligencji, obliczeń kwantowych, BigData, IoT, sieci komputerowych i danych, to miejsce spotkań i dyskusji z takimi osobistościami jak: Stephen Wolfram (założyciel i dyrektor generalny Wolfram Research), Alan Edelman (MIT), Aneta Afelt (ICM, Espace-DEV, IRD Montpellier France), Simon Mutch (University of Melbourne) czy Scott Aaronson (University of Texas w Austin).
Od marca 2020 r. do stycznia 2021 r. w 21 wirtualnych spotkaniach z tej serii wzięło udział ponad 1600 osób z niemal wszystkich stref czasowych, a serwis Supercomputing Frontiers Europe z bibliotekami nagrań prelegentów odwiedziło ponad 18 tysięcy. gości ze 122 krajów.
Lista wszystkich seminariów ICM znajduje się poniżej: