Dr Aneta Afelt odznaczona medalem im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk

Odznaczenia Polskiej Akademii Nauk odebrali członkowie interdyscyplinarnego Zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Medale są przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe zasłużonym dla środowiska naukowego w Polsce uczonym nie będącym krajowymi członkami PAN.


Zobacz: Badania nad zoonozami dr Anety Afelt, a także najważniejsze publikacje, nagrania z konferencji i wypowiedzi dla prasy, na stronie covid-19.icm.edu.pl.

Dr Aneta Afelt pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. W marcu 2020 roku została członkiem zespołu ds. COVID-19 przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz konsultantem naukowym krajowych przedstawicieli do spraw działań poświęconych COVID-19 przy Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych (ERC), od 30 czerwca jest Sekretarzem Zespołu doradczego ds. COVID-19 przy Prezesie PAN. Od października 2019 roku gości w grupie badawczej Espace-DEV, której obszarem badań jest modelowanie nisz socjoekologicznych. Laboratorium to jest afiliowane przy IRD – Institut de Recherche pour le Développement w Montpellier (Francja). Jest także uczestnikiem międzynarodowych projektów z zakresu epidemiologii i zdrowia publicznego, m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Dr Afelt jest geografem, zajmuje się geografią zdrowia i geografią fizyczną. W swoich badaniach koncentruje się na interdyscyplinarnym zastosowaniu geografii i jej aparatu badawczego w kompleksowych analizach epidemiologicznych. Pracuje m.in. w krajach Azji południowo-wschodniej, gdzie bada relację między antropogenicznym naruszeniem równowagi środowiska przyrodniczego a ryzykiem powstania nowych chorób odzwierzęcych. Szczególne ważne miejsce dla zastosowań geografii i nauk o środowisku przyrodniczym sytuuje w koncepcji One Health, której filozofią jest współzależne rozpatrywanie zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska w niszy socjo-ekologicznej

W kwietniu 2018 r. opublikowała wraz z kolegami artykuł prognozujący ryzyko wybuchu nowej epidemii koronawirusów w regionie Azji południowowschodniej: „Bats, Coronaviruses, and Deforestation: Toward the Emergence of Novel Infectious Diseases?” (Frontiers in Microbiology). Była jedną z pierwszych osób w kraju, które w przestrzeni publicznej otwarcie mówiły o nieuniknionym pojawieniu się wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Jako przyczynę nieuchronności skolonizowania globalnej społeczności przez wirusa podaje nasze skomunikowanie – międzykontynentalne i regionalne, które jest siecią osobniczej transmisji z człowieka na człowieka.

 


Interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN działa od czerwca 2020 r. Naukowcy monitorują sytuację epidemiczną w Polsce, śledzą możliwe scenariusze i formułują zalecenia.

Członkowie zespołu zostali uhonorowani „za udział w pracach interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk, opracowaniu kompendium wiedzy o koronawirusie SARS-CoV-2 i chorobie COVID-19 oraz w przygotowaniu 21 stanowisk dotyczących różnych aspektów epidemii COVID-19” – czytamy w uchwale Prezydium PAN. Decyzja o nadaniu medali zapadła 21 września na posiedzeniu Prezydium na podstawie rekomendacji kapituły nagrody. 15 października odznaczenia odebrali:

  • prof. Krzysztof Pyrć,
  • dr hab. Magdalena Rosińska,
  • dr hab. Tomasz Smiatacz,
  • dr Aneta Afelt,
  • dr hab. Anna Ochab-Marcinek,
  • prof. Radosław Owczuk,
  • dr Wojciech Paczos,
  • dr Anna Plater-Zyberk.

Komunikaty zespołu kształtują publiczną debatę na temat szczepionek i pandemii w Polsce. Do tej pory zespół opublikował 22 szczegółowe stanowiska, w których sformułował zalecenia dla służb publicznych i dla całego społeczeństwa.

Stanowisko 13. zespołu zostało przedstawione w raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych na forum o nauce, technologii i innowacjach dla zrównoważonego rozwoju. To jedyny głos z Polski. Prezentuje lekcje, jakie powinniśmy odrobić, aby jak najszybciej wyjść z pandemii.

We wrześniu 2020 r. ukazała się publikacja „Zrozumieć COVID-19. Opracowanie zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie PAN”. W przystępny sposób przedstawiła ona aktualny stan wiedzy na temat wirusa SARS-CoV-2, choroby COVID-19 oraz jej skutki medyczne, psychologiczne, gospodarcze i społeczne, prognozy rozwoju epidemii i rekomendacje dla obywateli i instytucji.

Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą – prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Funkcję sekretarza pełni dr Anna Plater-Zyberk z PAN. W skład zespołu wchodzą również profesorowie będący członkami PAN: prof. Małgorzata Kossowska i prof. Andrzej Rychard.

 

PAN / ICM