Globalny zasięg ICM w badaniach nad Covid-19 oraz w budowaniu społeczności Data Science w czasie pandemii

Globalny zasięg ICM w badaniach nad Covid19 oraz w budowaniu sopłeczności Data Sciecne w czasie panemii

Praca w zespołach eksperckich resortów nauki i zdrowia, badania nad globalnym rozprzestrzenianiem się koronawirusów, zmiana formatu międzynarodowej konferencji Supercomputing Frontiers Europe na wydarzenie online z udziałem ponad 1000 osób z 67 krajów całego świata, a także kontynuacja SCFE20 w formie cyklicznych seminariów – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego działa nieprzerwanie w okresie pandemii poszerzając badania i ofertę dla świata nauki w kluczowych obszarach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.

Działalność ICM w obszarze badań nad scenariuszami i skutkami pandemii przyniosła w ostatnich miesiącach kilkadziesiąt publikacji prasowych w Polsce i na całym świecie (Forbes, Daily and Sunday Express, Focus, dw.com, Umwelt Perspektiven, Berner Zeitung, The Guardian, Espaço Ecológico enallaktikinews.gr, HPC WIre, Climate News Network ) Eksperci Uniwersytetu Warszawskiego pracujący w ICM gościli również na antenach największych stacji radiowych i telewizyjnych w kraju.

[Zobacz listę publikacji prasowych oraz wystąpień medialnych na końcu artykułu]


Model Epidemiologiczny ICM dla Polski

W maju Ministerstwo Zdrowia udostępniło listę ekspertów zaangażowanych w opracowywanie analiz dotyczących Covid-19, w tym polskiego modelu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wśród 20 ekspertów z renomowanych uczelni oraz instytucji, 7 osób to pracownicy ICM UW. Pracami Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM kieruje dr Franciszek Rakowski przy wsparciu: dr Łukasza Górskiego, dr Magdaleny Gruziel-Słomki, Karola Niedzielewskiego, dr Jędrzeja Nowosielskiego, Marcina Semeniuka oraz dr Jakuba Zielińskiego.

Prognozowanie możliwych scenariuszy epidemii oparte jest na modelu agentowym zasilanym przez dane demograficzne i przynosi obecnie zarówno wyniki naukowe, jak i pragmatyczne raporty, które są następnie przekazywane polskim władzom. Obecny model ICM dostosowany do parametrów Covid-19 funkcjonuje w oparciu o symulację rozprzestrzeniania się grypy, która powstała w ICM już 10 lat temu [zobacz animację z komentarzem dr Rakowskiego – wykład otwarty z 25.02.2020 „Nie tylko koronawirusy. Badania nad epidemiami prowadzone w ICM UW”].

Wśród ekspertów resortu zdrowia współpracujących z ICM znaleźli się również przedstawiciele: Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Wydziału Matematyki, Informatyki I Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Więcej informacji nt. Modelu Epidemiologicznego ICM – dr Franciszek Rakowski


Badania nad rozprzestrzenianiem się koronawirusów na świecie

Badania afiliowane przez ICM dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusów w wymiarze globalnym prowadzi od wielu lat dr Aneta Afelt, która już w 2018 r. dowodziła w wynikach badań wystąpienie pandemii koronawirusów jako konsekwencję degradacji ekosystemów. Dr Aneta Afelt jest geografem pracującym w obszarze geografii zdrowia. Przedmiotem jej badań jest koncepcja One Health, gdzie środowisko, epidemiologia i epizootiologia uważane są za wzajemnie powiązane procesy umiejscowione w niszach socjalno-ekologicznych.

Dr Afelt jest pracownikiem ICM oraz badaczem zaproszonym do współpracy z Espace-DEV,
IRD – Institut de Recherche pour le Développement, Montpellier, Francja. Jest również członkiem komitetu naukowego Covid-19 przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce oraz konsultantem naukowym polskiego przedstawicielstwa przy Europejskiej Agencji Badań do spraw działań poświęconych Covid-19.

 

Więcej informacji nt. koncepcji One Health oraz badań epidemiologicznych – dr Aneta Afelt


Interaktywna Mapa Covid-19 zintegrowana ze wskaźnikami Banku Światowego

ICM Interactive Pandemic Map umożliwia porównywanie danych epidemiologicznych w odniesieniu do wielkości populacji, zasobności krajów, gęstości zaludnienia czy jakości opieki zdrowotnej. Jest to możliwe dzięki integracji z danymi demograficznymi udostępnianymi przez Bank Światowy.

Aplikacja pozwala porównywać sytuację epidemiologiczną pomiędzy krajami. Dane prezentowane są w formie interaktywnych map oraz wykresów. Użytkownik może porównywać podstawowe wskaźniki takie jak: liczba zakażonych, zgonów oraz ozdrowiałych, a także wskaźniki bardziej zaawansowane, jak śmiertelność czy liczba zainfekowanych na milion mieszkańców. W modelu zostały również wykorzystane dane z Johns Hopkins CSSE.

Twórcą interaktywnej mapy Covid-19 jest Krzysztof Piwoński z ICM. Na co dzień pracuje w projekcie SESAR, który dotyczy wdrażania innowacji w obszarze zarządzania ruchem lotniczym.

 

ICM Interactive Pandemic Map & Chart


Supercomputing Frontiers Europe 2020 z udziałem ponad 1000 osób z 67 krajów świata

Czterokrotnie wyższa liczba rejestracji w porównaniu do poprzedniej edycji, otwarcie konferencji na cały świat i tylko dwa tygodnie na zmianę formatu – jeszcze przed zamknięciem lotnisk i granic oraz odwołaniem wszelkich wydarzeń. Tegoroczna, 6. edycja Supercomputing Frontiers (23-25 marca) odbyła się globalnie, w przestrzeni wirtualnej z ponad 20 zaproszonymi mówcami łączącymi się online z niemal wszystkich kontynentów. Bilansu dopełnia program rozszerzony o ponad 20 wyselekcjonowanych prac zgłoszonych, a także prezentacje reprezentantów start-upów technologicznych oraz znanych liderów rynku komputerowego. Trzydniowe wydarzenie śledzono niemal we wszystkich strefach czasowych obydwu Ameryk, Europy, Afryki, Azji oraz Australii z Ocenią – łącznie w 67 krajach świata.

Głównymi tematami szóstej edycji SCFE były: nauki obliczeniowe wymagające olbrzymich zasobów superkomputerowych, takie jak biologia obliczeniowa, bioinformatyka, genomika i metagenomika (mikrobiom) i transkryptomika (pojedynczej komórki); sztuczna inteligencja jako metodologia wspierająca w wielu dziedzinach naukowych (AI); kosmologia, astronomia i fizyka, zaawansowana inżynieria; przełomowe, nowe i powstające architektury komputerowe, w tym FPGA, RISC V i architektury neuromorficzne, a także inicjatywy EuroHPC; oraz kwantowy Internet i komunikacja kwantowa.

 

Virtual Global Conference “Supercomputing Frontiers Europe 2020”, Worldwide 23-25.03.2020 r.

  • Główni prelegenci oaz ich tematy:
    James K. Gmizewski, University of California Los Angeles: Emergent Atomic Switch Networks for Neuroarchitectonics;
    Rob Knight, University of California San Diego: Human Microbiome Project: Big Challenges, Big Data, Big Compute;
    Ziogas Alexandros Nikolaos, zdobywca nagrody Bell’a w Superkomputingu w 2019 r., ETH Zurich, A Data-Centric Approach to Extreme-Scale Ab initio Dissipative Quantum Transport Simulations.
  • Pełny program konferencji: https://supercomputingfrontiers.eu/2020/
  • Materiały wideo z pierwszego dnia SCFE20 (wkrótce kolejne): https://supercomputingfrontiers.eu/media/

 

  • Wybrane publikacje prasowe:

MEDIA NA ŚWIECIE
Meet the Future at the Supercomputing Frontiers Europe 2020 Conference [Inside HPC, Jan 17, 2020]
Supercomputing Frontiers Europe 2020 Conference Announced [HPC Wire, Jan 17, 2020]
Supercomputing Frontiers 2020 conference chooses for transformation not cancellation: transforms into a virtual conference [Primeur Magazine March 12, 2020]
Supercomputing Frontiers Europe 2020 will run as a Global Virtual Conference [Inside HPC, March 16, 2020]
#Online Event: Supercomputing Frontiers Europe 2020 [ellak.gr, March, 2020]
SUPERCOMPUTING FRONTIERS EUROPE 2020 WILL BE RUN AS VIRTUAL GLOBAL CONFERENCE quantaneo.com, March 17, 2020]
LUMI: the EuroHPC pre-exascale system of the North [Inside HPC, May 1, 2020]

MEDIA W POLSCE
Dr Michalewicz: komputer to jedyne narzędzie, z którego korzysta każda dziedzina nauki [PAP Nauka w Polsce, 16 marca, 2020]
Supercomputing Frontiers Europe 2020 [NCBiR, 17 marca, 2020]
Superkomputery zmieniają świat. SCFE2020 [Sztuczna Inteligencja, 27 marca 2020]
Jak udało nam się zorganizować konferencję Supercomputing Frontiers w 100% wirtualnie – wywiad z dr Markiem Michalewiczem [Click Meeting, 7 kwietnia, 2020]


Już 10 Wirtualnych Seminariów ICM z Nauk Obliczeniowych oraz Informatyki

Całkowicie nową inicjatywą ICM w czasie pandemii są cotygodniowe spotkania online dla społeczności Data Science, będące przedłużeniem międzynarodowej konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2020. Wirtualne Seminaria ICM z Nauk Obliczeniowych i Informatyki prowadzone są w formule otwartej nauki i podobnie do SCFE20 otwarte dla studentów i naukowców na całym świecie, zainteresowanych najbardziej aktualnymi wynikami badań w HPC (supercomputingu), AI, obliczeniach kwatowych, Big Data, IoT czy sieciach komputerowych.

Do końca maja odbyło się siedem spotkań [zobacz nagrania] , a bieżący rok akademicki organizatorzy planują zamknąć z bilansem trzech do czterech dodatkowych wydarzeń. W kwietniu i maju w seminariach wzięło udział blisko 600 osób z Polski, USA, Indii, Wielkiej Brytanii, Francji, Singapuru czy Niemiec (7 destynacji z największą oglądalnością). Seminaria ICM na Uniwersytecie Warszawskim są także oglądane w krajach całej Europy, Ameryce Południowej, Afryce, na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w Australii.

Wirtualne seminaria w ICM powrócą do sieci jesienią i będą alternatywą dla dotychczasowych, stacjonarnych wykładów otwartych w siedzibach ICM na Pawińskiego oraz Centrum Technologii na Białołęce.

 

Virtual ICM Seminars In Computer And Computational Science, Worldwide, Weekly

SEMINAR CALENDAR

(links to the previews and videos of the past seminars)

01.04.2020 Scott Aaronson
University of Texas at Austin
Quantum Computational Supremacy and Its Applications
08.04.2020 Erol Gelenbe
Polish Academy of Sciences, University Cote d’Azur
A Dynamic Self-Aware Approach to Cybersecurity
30.04.2020 Michael Bussmann
CASUS Helmholtz-Zentrum
The discovery machines – how supercomputers will shape the future of data-driven science
07.05.2020 Simon Mutch
The University of Melbourne
HPC Simulations of the early Universe
14.05.2020 Catherine McGeoch
D-Wave Systems
What Do We Know About Performance of Quantum Annealing Systems?
21.05.2020 Franciszek Rakowski
ICM | Samsung R&D
Predicting the course of the COVID-19 epidemic in Poland
28.05.2020 Aneta Afelt
ICM | Espace-DEV, IRD Montpellier France
The promises of the One Health concept in the age of anthropocene
04.06.2020 Alan Edelman
MIT
High Performance Computing: The Power of Language
11.06.2020 Sarah Kenderdine
EPFL Lausanne Switzerland
Cultural data sculpting
18.06.2020 Stephen Wolfram
Founder & CEO, Wolfram Research
Emerging Surprises in Applying the Computational Paradigm (and the Deep Relations between Physics, Distributed Computing and AI)
 

SUMMER BREAK
(stay tuned – we’re back in the new academic year 2020/2021)

 


Globalny zasięg medialny ICM UW w badaniach nad zagrożeniem epidemicznym

Lista publikacji prasowych oraz wystąpień medialnych dr Anety Afelt oraz dr Franiczka Rakowskiego pracujących w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Monitoring mediów z okresu luty-maj 2020 r.


MEDIA NA ŚWIECIE


MEDIA W POLSCE

PRASA


RADIO


TELEWIZJA

Pobierz


Pobierz