Nowe warsztaty badawczo-rozwojowe Orange rozpoczęte z udziałem ICM

Ikona wpisu Nowy cykl warsztatow badawczo-rozwojowych

10 maja w Ogrodach Innowacji Orange w Warszawie zainicjowano cykl warsztatów „Centrum Badawczo-Rozwojowe zaprasza”. Mają one służyć prezentacji najnowszych trendów technologicznych, a do udziału zapraszani będą – oprócz ekspertów R&D Orange Polska – także przedstawiciele świata nauki i przemysłu.

Pierwsze spotkanie cyklu poświęcono zagadnieniu sztucznej inteligencji. Dzisiejsza popularność tego pojęcia wynika m.in. z postępu w badaniach nad sieciami neuronowymi, wzrastającej dostępności danych wpływającej na potrzebę tworzenia coraz lepszych algorytmów oraz  szybkiego rozwoju wydajnej infrastruktury obliczeniowej. Możliwościom tym towarzyszą rosnące ambicje globalnych firm, takich jak Google, Facebook, IBM czy Orange, które pracują nad rozwiązaniami opartymi na AI. Ten rosnący potencjał dość dobrze wyraża przypuszczenie Google’a, że hasło „Mobile First” zostanie niebawem zastąpione przez „Artificial Intelligence First”.

We wprowadzeniu do warsztatu Paweł Tuszyński, odpowiedzialny za rozwój projektów wykorzystujących AI w Centrum Badawczo-Rozwojowym Orange, tłumaczył, że w przypadku sztucznej inteligencji rolę programisty odgrywa ukryta w danych wiedza. W dalszej części warsztatów prelegenci zaprezentowali konkretne możliwości wykorzystania AI oraz wskazali na szanse i zagrożenia związane z inteligencją maszyn, ich wpływem na gospodarkę, rynek pracy oraz społeczeństwo.

Prof. Janusz Hołyst i dr Julian Sienkiewicz z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej mówili o źródłach powstania informacji i rozprzestrzenianiu się emocji w grupach internetowych. Dr Maciej Grzenda z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW zaprezentował sposoby wydobywania wiedzy ze strumieni danych. ICM reprezentowali: dr Dominika Tkaczyk, dr Mateusz Kobos i dr Michał Łopuszyński, którzy przedstawili przykłady realizowanych w ICM projektów wykorzystujących algorytmy uczenia maszynowego.

Poniżej zamieszczamy prezentacje z wystąpień pracowników ICM podczas warsztatu Orange: