Pożegnanie profesora Piotra Bały

W dniu 31 sierpnia 2024 roku zmarł profesor Piotr Bała – nasz kolega, mentor wielu studentów, oddany pracownik, obecny wśród nas od początków istnienia ICM na Uniwersytecie Warszawskim.

Prof. Piotr Bała był wybitnym naukowcem i pedagogiem, który wniósł ogromny wkład w rozwój polskiej informatyki i nauk obliczeniowych. Jego działalność w ICM zaowocowała nie tylko licznymi publikacjami naukowymi, ale także wpływem na kształcenie i rozwój studentów oraz młodych badaczy. To właśnie prof. Bała był pomysłodawcą i organizatorem studiów Inżynieria Obliczeniowa prowadzonych w ICM. Na początku prowadził studia jako ich kierownik. Po wejściu w życie Ustawy 2.0 był dyrektorem ds. kształcenia w ICM. Opiekował się lub był współopiekunem wielu prac magisterskich. W 2017 roku otrzymał nagrodę I stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia organizacyjne związane z opracowaniem programu studiów na kierunku Inżynieria Obliczeniowa oraz uruchomieniem ich pierwszej edycji.

Prof. Bała specjalizował się w dziedzinach związanych z modelowaniem matematycznym, obliczeniami wysokiej wydajności oraz symulacjami komputerowymi. Jego prace były cenione nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej.

Był nie tylko znakomitym naukowcem, ale także nauczycielem, który z pasją dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Studentom i współpracownikom zapisze się w pamięci jego otwartość, gotowość do pomocy oraz inspirująca osobowość, która motywowała do odkrywania nowych ścieżek badawczych.

Odejście Profesora jest ogromną stratą dla naszej społeczności naukowej. Pozostawił po sobie trwały ślad w dziedzinie informatyki oraz w sercach tych, którzy mieli przyjemność z nim pracować i uczyć się od niego. Jego dorobek będzie trwał w kolejnych pokoleniach badaczy, którzy będą kontynuować jego pracę i rozwijać idee, które były mu bliskie.