ProgramHoryzont Europa, HORIZON-INFRA
Finansowanie Projekt finasowany ze środków Unii Europejskiej
Kwota całkowita dla ICM UW 332 625,00 €
Kwota dofinansowania dla ICM UW 332 625,00 €
OPISPo kilkudziesięciu latach ewolucji, publikacje Open Access (OA) znajdują się obecnie w centrum komunikacji naukowej, zapewniając dostęp do publikacji naukowych bez barier. W Diamond Open Access autorzy mogą publikować bezpłatnie, ponieważ sektor instytucjonalny z uczelniami, instytucjami badawczymi czy bibliotekami zapewnia niezbędną infrastrukturę technologiczną. Podczas gdy komercyjny model Open Access dominuje w anglofońskich czasopismach z Globalnej Północy, model Diamond OA wykazuje znacznie większą różnorodność i pochodzenie. Jednak krajobraz Diamond OA jest nadal rozdrobniony, często niedofinansowany i nie zawsze wystarczająco sprawny technicznie, aby w pełni rozwinąć swój potencjał techniczny, aby rozwinąć swój pełny potencjał dla nauki i społeczeństwa. Projekt CRAFT-OA ma na celu konsolidację krajobrazu wydawniczego Diamond OA OA. Projekt koncentruje się na czterech wątkach działań mających na celu poprawę infrastruktury technicznej i organizacyjnej Diamond OA (1) Zapewnienie ulepszeń technicznych dla platform i oprogramowania czasopism (2) Budowanie społeczności praktyków w celu (3) Zwiększenie widoczności, możliwości odkrycia i uznania dla publikacji Diamond OA (4) Zintegrowanie publikacji Diamond OA z EOSC i innymi wielkoskalowymi agregatorami danych. 23 partnerów konsorcjum CRAFT-OA z 17 krajów europejskich krajów europejskich jest zaangażowanych w działalność wydawnictw instytucjonalnych i ich infrastrukturę, a także w podtrzymywanie i rozwijanie zdolności w tej dziedzinie. możliwości w tej dziedzinie. Wielu partnerów CRAFT-OA to wiodące organizacje na poziomie krajowym i europejskim w zakresie otwartego publikowania. publikacji i reprezentuje widoczne na arenie międzynarodowej centra eksperckie w dziedzinie otwartej nauki i wdrażania FAIR, które są silnie powiązane z EOSC.
powiązania z EOSC. W ciągu 36 miesięcy CRAFT-OA dostarczy narzędzia techniczne i społecznościowe, wydarzenia szkoleniowe, materiały szkoleniowe, informacje i usługi dla instytucjonalnego środowiska wydawniczego Diamond OA. Będzie on wspierał społeczności praktyków z możliwością utrzymania ulepszeń projektu w czasie.

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or European Research Executive Agency. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them

Wróc do projektów