Trzecia odsłona konferencji Supercomputing Frontiers

W dniach 13–16 marca br. w Singapurze odbyła się konferencja Supercomputing Frontiers 2017. Lista prelegentów zgromadzonych podczas tegorocznej edycji dowiodła, że w ciągu trzech lat SCF wyrosła na jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży superkomputerowej.

Konferencję otworzył wykład Gordona Bella, który przedstawił historyczny przegląd kluczowych osiągnięć HPC (High Performance Computing), zarysowując również najważniejsze kierunki rozwoju obliczeń wielkoskalowych w przyszłych latach. Warto przypomnieć, że najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie HPC są co roku wyróżniane właśnie nagrodą imienia Gordona Bella, a ubiegają się o nią największe centra naukowe na świecie. Szczególną rangę konferencji SCF poświadcza to, że dotychczas uczestniczyło w niej aż trzech zdobywców tej nagrody:

• Haohuan Fu z chińskiego National Supercomputing Centre in Wuxi (zdobywca z roku 2016),
  • Alessandro Curioni z IBM Research Laboratory w Szwajcarii (zdobywca z roku 2015),
  • Satoshi Matsuoka z Tokio Institute of Technology (zdobywca z roku 2011).

Innym ważnym wystąpieniem był wykład Johna Gustafsona z A*STAR Computational Resource Centre. Twórca prawa Gustafsona, które stanowi podstawę rozwoju obliczeń i systemów równoległych, przedstawił wyniki swoich najnowszych badań dotyczących nowej arytmetyki obliczeń bazującej na tzw. Positach (zobacz poświęcony tej samej tematyce wykład Gustafsona wygłoszony na Uniwersytecie Stanforda). Konferencja SCF17 była również okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami rozwoju architektur i narzędzi HPC. Oprócz nowinek technologicznych prezentowanych na stoiskach wystawienniczych podczas konferencji można było obejrzeć także wystąpienia przedstawicieli takich firm, jak Intel, Fujitsu, NVIDIA i Mellanox.

W SCF17 wzięło udział liczne grono przedstawicieli ICM. W bloku wykładów naukowych wygłoszonych podczas SCF17 najnowsze osiągnięcia ICM w dziedzinie obliczeń HPC zaprezentowali: prof. Marek Niezgódka („Mathematical Modelling and Large-Scale Computational Optimisation Elucidates the Link Between C. Elegans Neural Circuit Morphology and Works Behaviour”), dr Norbert Kapiński („Multi-GPU Deep Learning Techniques for Tendom Healing in Regenerative Stem Cells Based Medicine”) i dr Maciej Cytowski („Enabling Large Scale Modelling of Personalised Stem Cells Therapy Through High Performance Computing”).