Hackathon ICM i innogy Polska wspiera rozwój elektromobilności

Ikona wpisu hackathon ICM i innogy Polska wspiera rzowój elektromobilności

Zaprojektowanie optymalnego układu stacji ładowania pojazdów elektrycznych w skali ogólnopolskiej będzie celem hackathonu „Smart Charge – Inteligentna elektromobilność”, który ICM organizuje we współpracy
z innogy Polska. Zawody odbędą się w dniach 15–16 lutego 2018 r. w Centrum Technologii ICM
w Warszawie. Skierowane są do programistów oraz studentów kierunków informatycznych i będą niecodzienną okazją do uruchomienia własnych aplikacji na superkomputerach.

Uczestnicy hackathonu zmierzą się z jednym z największych wyzwań w rozwoju elektromobilności,
czyli zaplanowaniem infrastruktury służącej ładowaniu samochodów elektrycznych. Problem dostępności stacji ładowania jest kluczowy przede wszystkim ze względu na stosunkowo małe zasięgi samochodów oraz dość długi czas potrzebny do naładowanie akumulatorów. Do zaprojektowania sieci stacji ładowania e-pojazdów uczestnicy użyją danych z OpenStreetMap oraz wykorzystają możliwości obliczeniowe superkomputerów ICM.

„Smart Charge” to II edycja Wielkich Wyzwań Programistycznych (WWP) – cyklu hackathonów ICM organizowanych z myślą o programistach, którzy chcą stawić czoła skomplikowanym problemom wymagającym przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data) oraz przeprowadzania zaawansowanych obliczeń wielkoskalowych.

Przygotowując hackathony ICM, staramy się rozpoznawać te problemy współczesnej gospodarki, w których znaczenie superkomputerów jest zasadnicze, by mogły powstać naprawdę skuteczne i wydajne rozwiązania. Zaprojektowanie optymalnej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest jednym
z takich wyzwań. W dzisiejszym świecie zastosowanie superkomputerów przy tego typu zadaniach będzie tylko rosło. Dlatego stawiamy na edukację młodych, a do partnerstwa przy organizacji hackathonów chętnie zapraszamy firmy, które rozumieją znaczenie High Performance Computingu w realizacji swoich celów strategicznych
– mówi pomysłodawca hackathonu, prof. dr hab. Piotr Bała.

Uznajemy nasze partnerstwo w hackathonie za obiecujące, zwłaszcza że jego tematyka doskonale wpisuje się w jeden z kluczowych obszarów naszej działalności, czyli elektromobilność. W Polsce od 2009 roku bierzemy czynny udział w rozwoju usług ładowania dla samochodów elektrycznych, a w Warszawie zarządzamy siecią publicznie dostępnych stacji. Planujemy dalszy rozwój infrastruktury ładowania, dlatego też partnerstwo w hackathonie jest dla nas istotne. Liczymy na to, że wyniki pracy studentów pomogą nam w optymalnym  dopasowaniu rozbudowy sieci stacji do rosnącej liczby samochodów elektrycznych – mówi dr Maciej Chmieliński, menedżer odpowiedzialny za rozwój elektromobilności w innogy Polska.

W hackathonie „Smart Charge” mogą wziąć udział 2–4 osobowe zespoły programistów, składające się zarówno ze studentów, jak i osób niebędących studentami. Rejestracja uczestników trwa do 4 lutego, a jej koszt wynosi 50 zł od zespołu.

Pula nagród w konkursie to 9 tysięcy zł, a zwycięski zespół otrzyma 4 tysiące zł.

Honorowym patronatem objęły hackathon: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Partnerem wydarzenia jest innogy Polska. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Klub CIO, Magazyn CIO i serwis dlastudenta.pl.

Szczegółowe informacje na temat hackathonu „Smart Charge – Inteligentna elektromobilność” można znaleźć na stronie: http://wwp.icm.edu.pl